Hlavní navigace

Dopoledne bude patřit evropským PMI, večer konferenci Fedu

23. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Dnešní evropské PMI potvrdí relativně dobrou kondici evropského hospodářství. Měly by tak podpořit kurz eura. Americká obchodní seance bude ovlivněna vystoupením důležitých členů Fedu, kteří se sejdou na konferenci ve Filadelfském Fedu.

Kompozitní PMI v eurozóně ukáže na růst HDP o 0,4 % ve Q3

První odhad indikátorů PMI v Evropě by měl vykázat mírné zlepšení srpnových čísel proti červenci, které by mělo být taženo německými službami. Ty by totiž měly po výkyvu z důvodu dovolených v srpnu povyskočit. Odhad indexu v průmyslu ukazuje na stagnaci, pouze v případě Francie je o něco vyšší. Odhad kompozitního indikátoru eurozóny na úrovni 53,1 bod je konzistentní s růstem HDP o 0,4 % ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Kurz eura vůči americkému dolaru se včera pohyboval bez výraznějších výkyvů. V průběhu dne euro posilovalo a před otevřením amerického trhu (16:00 našeho času) získávalo až 0,5 %. Americké obchodování pak tento vývoj zkorigovalo a euro nakonec uzavřelo den silnější o 0,1 %. Korekce přišla i přes smíšené výsledky americké ekonomiky. Týdenní indikátory trhu práce sice spolu s cenami nemovitostí a průmyslovou aktivitou v Kansasu potvrdily dobrý stav ekonomiky, ovšem prodeje rezidenčních nemovitostí poklesly o 0,9 % m/m, když trh čekal růst. Také Leading index a ekonomická aktivita v okolí Chicaga nedosáhla na očekávání trhů.

Zápis z jednání polské centrální banky obnažil rozdílnost názorů

Dnešní regionální kalendář v podstatě obsahuje pouze míru nezaměstnanosti v Polsku, které by mohla mít potenciál ovlivnit kurzy měn. Medián odhadu tržních analytiků očekává pokles o 0,1 pb na 8,5 %.

Obchodování s regionálními měnami bude tedy sledovat dění v zahraničí. Ale ani tam to nepřekypuje množstvím dat. Zveřejnění PMI v Německu, eurozóně a USA skýtá jistý potenciál pro pohyb kurzu. Zklamání by regionální měny mohlo podpořit.

Během včerejšího dne regionální měny profitovaly. Maďarský forint přidal 0,9 %, když posílil pod 306 HUF/EUR. Polský zlotý přidal 0,3 % a k závěru dne se obchodoval na úrovni 4,28 PLN/EUR.

21_5_skoleni

Zlotému pravděpodobně prospěly vyjádření některých členů měnového výboru polské centrální banky o možném zvýšení sazeb, pokud by růst polské ekonomiky dále zrychlil. Na druhou stranu dnes zveřejněný zápis z měnového jednání centrální banky obsahuje i obavy některých dalších členů toho výboru, že v případě pokračující deflace a případného zpomalení ekonomiky by hlasovali o snížení úrokových sazeb. Jednoznačně se všichni ovšem shodli, že deflace v Polsku neměla negativní vliv na ekonomiku.

Česká národní banka dnes oznámila, že na čtvrtečním jednání příští týden budou přítomni pouze čtyři členové bankovní rady. Chybět bude V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).