Hlavní navigace

Dopady řecké krize na středoevropské měny jsou minimální

30. 6. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Středoevropské měny a překvapivě ani euro si, zdá se, z řecké krize mnoho nedělají.

Zprávy a události

Pending Home Sales za květen vzrostly v podstatě v souladu s očekáváním o 0,9 % m/m. ● Červnový Fed index průmyslové aktivity z okolí Dallasu zaznamenal výrazné zlepšení z květnových –20,8 bodu na červnových –7,0 bodu. Trh přitom čekal zlepšení pouze na  16,0 bodu.
    Německé spotřebitelské ceny v červnu podle předběžných dat nečekaně o 0,1 % m/m poklesly, když se naopak očekával jejich vzestup o 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření tak růst spotřebitelských cen zpomalil z květnových 0,7 % na 0,3 % y/y. Harmonizované ceny během června dokonce klesly o 0,2 % m/m, meziročně byly pouze o 0,1 % y/y výše po květnových 0,7 % y/y.
    Navzdory očekávané stagnaci ekonomická důvěra v eurozóně v červnu klesla na 103,5 bodu z květnových 103,8 bodu. Pokles zaznamenala podnikatelská důvěra (z 0,28 bodu na 0,14 bodu) i důvěra v průmyslu (z –3,0 bodu na –3,4 bodu). Proti tomu důvěra v sektoru služeb stagnovala na 7,9 bodu, stejně tak tomu bylo u spotřebitelské důvěry (stagnace na  5,6 bodu).

Euro včera překvapivě nijak dramaticky neoslabilo

Včerejšek byl prvním obchodním dnem na finančních trzích po víkendových událostech ohledně Řecka. Řecko se o víkendu neshodlo s ministry financí eurozóny na plánovaném balíku reforem. Navíc premiér Tsipras vyhlásil referendum ohledně přijetí či zamítnutí podmínek navrhovaných věřiteli. Referendum bylo ovšem stanoveno na 5. července, zatímco termín pro prodloužení současného programu je dnes s tím, že Euroskupina odmítla tento termín posunout. I v případě, že by balíček opatření byl v referendu schválen, musela by řecká vláda žádat o nový program, což by zabralo nějaký čas. Navíc jakýkoli výsledek referenda by pravděpodobně vedl k předčasným volbám. Podle ekonomů SG však stále existuje 60 % šance, že i přes vyhrocenost situace k dohodě, která umožní Řecku zůstat v eurozóně, nakonec dojde. Bude se však jednat o vleklý proces. Řecká vláda již zavedla omezení pro pohyb kapitálu. Řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července.

Reakce na finančních trzích nebyla první den tak panická, jak by se dalo očekávat. Patrné to je především na vývoji měnového kurzu. V první reakci sice euro oslabilo z cca 1,12 USD/EUR až k zhruba 1,095 USD/EUR, během dopoledne však euro své ztráty korigovalo a na přelomu evropské a americké seance se již kurz nacházel nad 1,115 USD/EUR. Včerejší den nakonec euro končilo zhruba na pátečních zavíracích hodnotách. Úprk z eura se tedy nekonal, patrný však byl přesun k aktivům bezpečného přístavu, od akcií směrem k bezpečným státním dluhopisům (zejména německých).

Politici z obou stran barikády se včera pokoušeli situaci alespoň trochu zklidnit. Šéf Evropské komise J.-C. Junker sice Řecko zkritizoval za odmítnutí balíku reforem. Návrh je podle něj ale stále na stole a dveře otevřené. Řecký premiér A. Tsipras se pokoušel dojednat krátkodobé prodloužení finanční pomoci, alespoň do doby konání referenda. Zatím neúspěšně. Německá kancléřka Merkelová se snažila trhy uklidnit s tím, že Evropa je v lepší situaci než v minulosti, aby se vypořádala s krizemi v zemích, jako je Řecko. Člen bankovní rady ECB B. Coeure pak uvedl, že pokud řečtí voliči rozhodnou ve prospěch navrženého balíčku, stále bude existovat cesta, jak udržet Řecko v eurozóně.

I dnešní den bude ve znamení sledování situace kolem Řecka. Dnes totiž vyprší platnost druhého záchranného programu. Splatná je navíc půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,6 mld. EUR, kterou Řecko s pravděpodobností hraničící s jistotou nesplatí. Splacena zřejmě nebude ani 20. července půjčka Evropské centrální bance ve výši 3,5 mld. EUR. Dnešní den kromě toho přinese i zajímavá ekonomická data. Z eurozóny se dočkáme odhadu červnové inflace. Očekáváme vzestup spotřebitelských cen o 0,4 % m/m ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,2 % m/m. Bohužel včerejší německá data naznačují pro náš odhad významné riziko, že číslo nakonec bude nižší. Květnová míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na dubnových 11,1 %. Červnová data z německého trhu práce by ovšem měla ukázat další snížení absolutního počtu nezaměstnaných Němců (o 5 tisíc), míra nezaměstnanosti by se dále měla držet na historicky nejnižších 6,4 %.

Dopad řecké krize na středoevropské devizové trhy minimální

Na středoevropských devizových trzích panovala v úvodu pracovního týdne možná poněkud překvapivě klidná nálada. Navzdory víkendovým událostem kolem Řecka se na trhu neprojevil ani útěk ke kvalitě, tj. k české koruně, ani útěk z rizikovějších měn, tj. z polského zlotého a maďarského forintu. Protože ani z eurodolarového trhu žádný významnější impuls nepřisel, držel se včera kurz koruny v úzkém pásmu pouhých pěti haléřů v okolí úrovně 27,25 CZK/EUR. Teprve v samotném závěru včerejší seance byla patrná mírná tendence k oslabení směrem ke 27,30 CZK/EUR. Bez výraznějšího trendu se pak držely i další regionální měny – polský zlotý i maďarský forint statovaly, ve srovnání s pátečním závěrem na mírně slabších úrovních.

Dnešní den přinese finální čísla českého HDP za Q1 15 včetně sektorových účtů. Po druhé revizi byl reportován jeden z nejlepších výsledků v EU, když si česká ekonomika mezičtvrtletně polepšila o 3,1 %, meziročně byla výše dokonce o 4,1 %. Revize těchto čísel je možná, zásadní změnu celkového obrázku ovšem neočekáváme. Vzhledem k tomu, že se již jedná o minulost a trh na překvapivá data již reagoval, nelze dnešní vliv těchto čísel na trhy přeceňovat. Určitou reakci lze očekávat pouze v případě významnější revize. Kromě toho se dočkáme květnového měnového přehledu a vývoje peněžní zásoby M2.

Středoevropské měny budou i nadále sledovat vývoj situace ohledně Řecka. Kurz české měny zůstává relativně silný a drží se v blízkosti nejsilnější úrovně od počátku intervenčního režimu. Prostor pro posílení se tak jeví jako relativně omezený. Naopak v případě vyhrocení situace nelze vyloučit tlaky na oslabení koruny. Prozatím to však vypadá, že by neměly být nijak dramatické. Prognózu 27,40 CZK/EUR ke konci třetího čtvrtletí prozatím držíme nezměněnou.

Z vývoje ohledně Řecka profitovaly kvalitní státní dluhopisy. Německý desetiletý bund zaznamenal včera v první reakci snížení výnosu o 20 bb, během dne byla na trhu patrná stabilizace, oproti pátečnímu závěru je výnos stabilizoval přibližně 10 bb níže, tedy na 0,82 %. Ovšem výnos českého státního dluhopisu se splatností 10 let se oproti pátečnímu závěru v podstatě nezměnil. Klesly ovšem IRS o zhruba 5 bb, což indikuje určité zhoršení kreditního spreadu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).