Hlavní navigace

Donald Trump dá akciovým trhům nový impuls

28. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americkému indexu S&P 500 se za vlažné obchodní aktivity podařilo dále vylepšit svůj historický rekord, když jej posunul o další jednu desetinu procenta výše.

Hlavní události

Erste zveřejnila nepatrně nižší čistý zisk oproti očekávání.

Západoevropské akcie by měly zahájit mírným růstem.

Dnešní makroekonomický kalendář je poměrně plný. Ve Spojených státech budou oznámeny zpřesněné údaje o vývoji HDP za čtvrtý kvartál, ceny nemovitostí ve 20 největších městech nebo spotřebitelská důvěra. Na starém kontinentě se dočkáme francouzské spotřebitelské inflace a HDP.

Výsledky hospodaření dnes reportuje například americký dodavatel součástek do automobilového průmyslu AutoZone nebo výrobce a distributor elektřiny a plynu Sempra Energy. V Evropě kromě Erste ráno reportovala německá stavební a engineeringová společnost Hochtief, v průběhu dne pak zveřejní výsledky italský výrobce lihovin Davide Campari.

Analytici Société Générale snížili doporučení pro akcie španělského přepravce zemního plynu Enagas na Držet, nově pak doporučují nakupovat akcie rakouského realitního developera Buwog.

Obchodování na zámořských trzích

Americkému indexu S&P 500 se za vlažné obchodní aktivity podařilo dále vylepšit svůj historický rekord, když jej posunul o další jednu desetinu procenta výše. Jedná se tak již o dvanáctou seanci v řadě, kdy si index připsal zisk, což je nejdelší šňůra od roku 1987. Hlavním tahounem byly energetické tituly, které díky 0,4% růstu cen ropy vzrostly o 0,9 %. S odstupem je pak s půlprocentními zisky následovali realitní developeři a finanční domy. Naproti tomu brzdou byly defenzivní tituly, když akcie telekomunikací a utilit přišly o 1,2 %, respektive 0,6 %.

Asijské akciové trhy během dnešního nočního obchodování příliš velkých změn nedoznaly. Zisky i ztráty jednotlivých burz se pohybovaly do 0,6 %. Nejvyšší zisky si dnes odnášejí akcie obchodované v čínském Šenčenu (+0,6 %), naopak se stejným výsledkem ale se záporným znaménkem opouštějí dnešní seanci hongkongské tituly.

Pozornost trhů bude dnes kromě makroekonomických ukazatelů upřena především na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by měl představit plány na snižování daňové zátěže, reformu zdravotnictví, výdaje na infrastrukturu či obranu a další. Očekávání trhů jsou nastavena relativně vysoko, a pokud by nebyla naplněna, mohla by vyvolat pokles akciových indexů.

Erste Group

Rakouská Erste Group oznámila výsledky hospodaření za celý loňský rok. Přestože společnost dosáhla v roce 2016 vůbec nejlepších výsledků, když zisk náležející akcionářům dosáhl 1,26 mld. EUR a meziročně vzrostl o 30 %, zůstaly oznámené údaje mírně za konsensem trhu (Thomson Reuters), který ukazoval na 1,27 mld. EUR. Čistý úrokový výnos klesl o 1,6 % na 4,37 mld. EUR, čistý výnos z poplatků pak byl nižší o 4,2 % a činil 1,78 mld. EUR. Management navrhuje výplatu dividendy ve výši 1 EUR na akcii, což je v souladu s očekáváním trhu.

skoleni_29_6

Pro letošní rok management očekává ukazatel výnosnosti kapitálu ROTE na úrovni vyšší než 10 % a růst čistých úvěrů v řádu jednociferných či dvouciferných čísel. Náklady na riziko by v letošním roce měly opět silně podporovat čistý zisk.

Výsledky hospodaření jsou mírně slabší, nicméně navrhnutá dividenda je v souladu s očekáváním. Nečekáme výraznou změnu ceny akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).