Hlavní navigace

Domácnosti šetří. Jejich klesající spotřeba brzdí ekonomiku

11. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká ekonomika v prvním kvartálu poklesla. Klíčovým se stal nečekaně hluboký propad spotřeby domácností.

Komentář trhu

Pražská burza v závěru týdne prošla vybíráním zisků a odepsala 0,77 % z jinak poměrně úspěšného týdne, kdy index PX dokázal přidat více než 3 % t/t. Index PX tak v pátek kopíroval negativní vývoj na globálních trzích a zakončil na hodnotě 886 bodů. Poklesem o 1,06 % na cenu 745 Kč zakončily obchodování akcie ČEZ, které pokračovaly v korekci ze čtvrtečního obchodování. Rekordně nízké ceny elektřiny společnosti neprospívají, nicméně tento faktor je tlumen blížící se dividendou. Stabilní, přesto ztrátové, obchodování uzavřely akcie Telefóniky ČR. Titul odepsal 1,68 % na cenu 380,50 Kč při podprůměrném objemu obchodování 65 mil. korun. Vítězem pátečního obchodování se staly akcie Fortuny. Titul začínal týden na hodnotě 94 Kč, a přestože v průběhu se akcie začaly obchodovat bez nároku na dividendu (0,23 EUR), dokázaly díky silnému závěru zakončit týden v plusu na ceně 94,50 Kč a potěšit tak všechny akcionáře.    

KIT Digital: Pozitivní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

Investiční společnost JEC II Associates získala 8 % podíl v Kit Digital. Akcie společnost koupila na trhu v období od 3. května do 6. června. Zároveň ve spolupráci s dalším akcionářem (Costa Brava, 6% podíl) navrhli 4 kandidáty do představenstva KITD. Přítomnost významnějšího akcionáře, který se aktivně zajímá o dění ve společnosti vnímáme jako pozitivní zprávu.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč

Podle polského tisku hledá těžařská společnost NWR partnera pro svůj projekt dolu Debiensko. Žádné další detaily nebyly zveřejněny. U příležitosti výsledků za 1Q12 NWR oznámila, že přehodnotí parametry tohoto projektu. Hlavními důvody jsou množství vody a inflace nákladů. NWR tak omezila letošní CAPEX tohoto projektu na 5 mil. EUR z původních až 50 mil. EUR. Přizvání partnera je jednou z možností jak vyřešit situaci v Debiensku. Situaci sledujeme a vzhledem k minimu informací neočekáváme podstatnější reakci na cenu společnosti.

HDP – 1Q /12

Česká ekonomika v 1Q poklesla o 0,8 % q/q a meziročně o 0,7 % (+0,6% v 4Q/12), statistický úřad mírně zlepšil svoje předběžné odhady (-1,0 % q/q; –1,0 % r/r) zveřejněné 15. května. Klíčovým se stal nečekaně hluboký propad spotřeby domácností (-2,3% q/q; –2,3% r/r), který svým příspěvek meziročně srazil HDP o 1,4 p.b. Zvyšování DPH a obavy o další vývoj ekonomiky (krize eurozóny) tlumí spotřebitelský sentiment, což se odrazilo v propadu nákupů zboží dlouhodobé spotřeby (-11,5 % r/r). Na rozdíl loňského roku bez výraznější změny zůstaly vládní výdaje (-0,2% r/r). Fixní investice firem (+1,0 % r/r) vzrostly hlavně díky výdajů za stroje, ale celkový příspěvek investic byl negativní (-1,4 p.b.), kvůli propadu zásob (příspěvek –1,6 p.b.). Jedinou růstovou položkou zůstal třetí čtvrtletí v řadě zahraniční obchod (příspěvek +2,1 p.b.), který ale na rozdíl od loňského roku nedokázal vyrovnat propady domácí poptávky. Za celý rok čekáme pokles HDP o 0,7% (dosud –0,4%).  Výrazný propad spotřeby domácností může dál zintenzivnit diskuzi v ČNB o snížení úrokových sazeb (0,75% ->0,50%), které nelze vyloučit již na zasedání v červnu či srpnu.

dan_z_prijmu

Nezaměstnanost – květen

Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla o 2 desetiny na 8,2%, pokles se dá vysvětlit sezónními faktory, tj. pokračujícím rozjezdem venkovních prací.  I mimo sezónnost data z domácího trhu práce jsou velmi solidní, protože firmy nepropouští a naopak jsou ochotny nabírat nové pracovníky. Třetí měsíc v řadě dramaticky propadly nové registrace na úřadu práce (38,9 tis. vs. průměr 44,8 tis.) a čtyři měsíce v řadě roste počet volných pracovních míst (43,7 tis.), který je dokonce nejvyšší za poslední 3 roky. 

Komentář k americkému trhu

Americké trhy zpočátku obchodování reagovaly na pokles německého exportu a začaly níže, ale velmi brzy se oklepaly a navázaly na úspěšné tažení v tomto týdnu, vymazaly ztráty z předchozího dne, což vytvořilo pro index S&P 500 nejlepší růstový týden v letošním roce. Optimismus investorů plynul zřejmě z očekávané konference ministrů financí EU a spekulací ohledně španělské žádosti o pomoc jejich bankám. V indexu S&P 500 rostly všechny segmenty trhu, nejvíce telekomunikace, finance a technologie. Významně rostly akcie leteckých společností United +2,5 % a hlavně US Airvays Group +7,7 %, když oznámily zvýšení poplatků za druhé zavazadlo při letech přes Atlantik. Výrazně +6,7 % (nejvíce za 5 měsíců) rostla Nokia, kde se spekulovalo o možném převzetí. Zlato se oklepalo z mezi denního poklesu a uzavřelo den se ziskem 0,3 %, když se Euro dostalo z pod tlaku a uzavřelo obchodní den nad 1,25 USD. Indexy :Dow Jones 12 554,20 bodů nebo +0,75 %,  S&P 500 1 325,66 bodů, +0,81 % a Nasdaq 2 858,42 bodů, +0,97 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).