Hlavní navigace

Domácí trh zaplavila nervozita před dnešním zasedáním ČNB

30. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Domácí trh byl již včera nervózní před dnešním zasedáním ČNB. Ačkoliv neočekáváme, že by centrální banka dnes zrušila svůj závazek, určitá šance zde je.

Spíše ale ČNB potvrdí svůj dosavadní scénář, že pravděpodobný exit vidí v polovině roku. Do karet by ji mohla hrát nižší inflace v Německu. Ta by se v březnu měla vrátit hluboko pod 2 %.

Inflace v Německu se vrací pod 2 %

V centru pozornosti dnes budou údaje o německé inflaci. Ekonomové SG očekávají, že v březnu německý meziroční růst cen spadnul na 1,6 %, poté co v únoru vyskočil na své dlouhodobé maximum ve výši 2,2 %. Za snížením stojí hlavně bazické efekty, které souvisí s Velikonocemi (vloni v březnu, letos v dubnu) ale i pokles cen pohonných hmot.

Ačkoliv ekonomové SG již nějakou dobu očekávají korekci indikátorů důvěry v EMU, v březnu k ní pravděpodobně ještě nedojde. Již dříve zveřejněná důvěra spotřebitelů ukázala na velmi dobrou náladu v eurozóně. Navíc na svá nová maxima se vyšplhal i index PMI a na rostoucí trajektorii zůstávají i další předstihové indikátory.

V USA se dočkáme pouze finálních odhadů růstu HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Výrazné revize se očekávat nedají. Pokračovat budou projevy centrálních bankéřů.

Představitelé Fedu potvrzují další zvyšování sazeb

Včerejšek byl chudý na data z ekonomik na obou březích Atlantského oceánu. Dlouho předpokládanou událostí byla aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy ze strany Spojeného království. Na to se však libra připravila oslabením již v úterý a včera již proti dolaru výrazný pohyb nezaznamenala.

Několik zástupců Fedu včera vyjádřilo svůj názor na další kroky americké centrální banky. Všichni potvrdili úmysl tento rok ještě zvýšit sazby alespoň jednou. Williams a Rosengren dokonce zmínili, že sazby by se mohly zvyšovat i třikrát. Ekonomové SG tento rok očekávají ještě dvojí zvýšení sazeb. To další by mělo přijít na červnovém zasedání. Vše bude záležet hlavně na vývoji jádrové inflace.

ČNB dnes ještě exit pravděpodobně nespustí, ale nervozita je zvýšená

Dnes ČNB zasedne naposledy před vypršením svého příslibu nezrušit kurzový závazek před koncem prvního čtvrtletí letošního roku. Neočekáváme, že by o exitu bankovní rada rozhodla už zítra, nicméně určitá šance zde už je. Naším základním scénářem je zrušení závazku na zasedání 4. května, ale stále větší pravděpodobnost spatřujeme v tom, že ČNB o konci kurzového závazku rozhodne již v dubnu. Více o tom, co čekat od ČNB najdete na http://bit.ly/CNB3M17P.

skoleni_29_6

Koruna byla v předvečer zasedání ČNB nervózní

Vývoj kurzu domácí měny byl již včera nervózní. Koruna se několikrát odlepila od hladiny kurzového závazku a zaznamenala nepatrné oslabení. Výraznějšího posunu jsme byli svědky u forwardových kurzů koruny. Ty v průběhu dne posílily. Jednoroční forwardový kurz se tak znovu dostal pod 26,7 CZK/EUR.

Maďarský forint i přes úterní zasedání centrální banky včera výraznější pohyb nezaznamenal a obchoduje se za 309,8 HUF/EUR. Polský zlotý přidal přibližně třetinu procenta a jeho kurz se drží u hladiny 4,23 PLN/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).