Hlavní navigace

Domácí poptávka není mrtvá, pouze spí

23. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V poslední době jsme svědky diskuse, jak moc je pro tuzemskou ekonomiku klíčová zahraniční poptávka a jak moc domácí. Jak to tedy je?

V poslední době jsme svědky diskuse, jak moc je pro tuzemskou ekonomiku klíčová zahraniční poptávka a jak moc domácí. Ta totiž v pokrizové době od roku 2009 v podstatě skomírá a posledních třech čtvrtletích je hlavním důvodem pádu české ekonomiky do recese.

Česká ekonomika je typický příklad malé otevřené ekonomiky závislé na exportu. Podle poměru obratu zahraničního obchodu se zbožím na HDP je Česko čtvrtou nejotevřenější ekonomikou mezi všemi 27 zeměmi EU. Za touto charakteristickou stojí realizované proexportně zaměřené přímé zahraniční investice minulé dekády. Český trh je prostě příliš malý na to, aby se výrobci zaměřili pouze na něj.

Podíl exportů na HDP sice dosahuje zhruba 80 %. To ovšem neznamená, že domácí poptávka tvoří pouze pětinu HDP. Z poptávkového pohledu totiž vstupují do HDP nejen typické složky domácí poptávky v podobě investic a spotřeby domácností a vlády, ale i položka čisté exporty. Čisté znamená, že se jedná o rozdíl mezi vývozy a dovozy. A zatímco zahraniční poptávka je jedním z hlavních tahounů exportů, domácí poptávka má zase vliv na dovozy. Do HDP vstupující čisté exporty tak nelze vnímat jako reprezentanta pouze zahraniční poptávky.

skoleni11_1

Utlumená domácí poptávka v posledním období tedy znamená, že se naopak kvůli slabším dovozům zvyšuje podíl příspěvku čistých exportů k HDP. Pro ilustraci, česká ekonomika si v loňském roce připsala 1,7 %, příspěvek čistých exportů k tomuto růstu činil 3,3 procentního bodu.

Domácí poptávka ovšem není mrtvá, pouze spí. V situaci, kdy je za hlavního viníka již několik let trvající krize dáváno přílišné zadlužení, je zvyšování úspor domácností a firem racionální. Reformní nejistota a často se měnící parametry fiskálních úsporných opatření však vedly k tomu, že formy a domácnosti se do úspor pustily až příliš razantně. Neméně významným faktorem pak je v souvislosti s protikorupční náladou ostražitost ve veřejných investicích a omezené toky z evropských fondů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).