Hlavní navigace

Domácí ceny potravin poklesly o 1,5 % m/m, po sezónním očištění to bylo o 0,8 %

9. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Meziroční inflace v červenci decelerovala z 3,5 % na 3,1 %. Výsledek byl pod tržním (+3,4 %) i naším očekáváním (+3,3 %).

Meziroční inflace v červenci decelerovala z 3,5 % na 3,1 %. Výsledek byl pod tržním (+3,4 %) i naším očekáváním (+3,3 %).  Meziměsíčně pak ceny v červenci poklesly o 0,1 % m/m. Při pohledu na strukturu je ovšem jasné, že většina překvapení se koncentrovala do volatilních položek, které jsou mimo kontrolu měnové politiky (zejména potraviny a mírně též pohonné hmoty). 

Domácí ceny potravin poklesly o 1,5 % m/m, po sezónním očištění to bylo o 0,8 %. Určitě se nejedná u potravin o nový trend, spíše o korekci růstu z předchozích dvou měsíců. Navíc domácí úroda je letos podprůměrná, ceny agrárních komodit však letos vzrostly i na globálních trzích. V dalších měsících by tak ceny potravin měly růst. 

Ceny pohonných hmot se snížily o 1,2 % m/m, v srpnu však by již měly opět růst. Mírně vyšší byly regulované ceny (+0,2 % m/m). Překvapivě příspěvek nepřímých daní do spotřebitelské inflace tvořil v červenci pouze 0,002 pb – čekali jsme vyšší příspěvek z titulu promítání vyšší spotřební daně na cigarety. Ceny ostatního zboží a služeb v souhrnu vzrostly o 0,29 % m/m (-0,03 % m/m po sezónním očištění). Meziročně je korigovaná inflace stále v červených číslech (-0,17% y/y), což rozhodně nesvědčí o poptávkových tlacích do inflace.

dan_z_prijmu

Inflace nadále bude tažena nahoru nákladovými faktory. V poslední době vystřelily nahoru ceny agrárních komodit na světových trzích, vyšší jsou ovšem i ceny ropy Brent. Nakonec i odhady domácí sklizně ze strany ČSÚ ukazují na podprůměrnou úrodu. Inflace je ovšem tažena nahoru i daňovými změnami (DPH, spotřební daně). 

Primární dopady těchto daňových změn přispívají do inflace ve výši 1,2 pb letos a 1,0 pb v roce 2013. Poptávkové tlaky neexistují a vzhledem k očekávanému vývoji spotřeby domácností v nejbližší době existovat nebudou, korigovaná inflace se tak bude i nadále držet blízko nulové úrovně. Letos očekáváme průměrnou inflaci ve výši 3,6 % letos a 2,7 % v příštím roce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).