Hlavní navigace

Dolaru se nedaří. Pevná pozice ale chybí i euru

28. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední zprávy z Ameriky dolaru moc nesvědčí. Ani euro se ale nemůže chlubit pevnou pozicí.

Zprávy a události

Index spotřebitelské důvěry v USA klesl v březnu na 70,2 bodu z únorových vzestupně revidovaných 71,6 bodu (po původně oznámených 70,8 bodu). Trh čekal pokles na 70,3 bodu.

Německá spotřebitelská důvěra agentury GfK za duben proti očekávání mírně klesla na 5,9 bodu z březnových 6,0 bodu. Trh předvídal mírné zlepšení indikátoru na 6,1 bodu.

Maďarská centrální banka ponechal v souladu s očekáváním svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou na 7,00 %.

Euro proti dolaru na čtyřtýdenním maximu

Americké měně se nedaří. Dolarový index se včera propadl na nejnižší úroveň za poslední měsíc. Obdobně je na tom americká měna i vůči euru. Kurz USD/EUR se tak během včerejšího dopoledne vyšplhal lehce nad 1,3380 a byl tak nejvýše za poslední čtyři týdny. Americká měna zůstala i včera pod vlivem pondělního prohlášení šéfa Fedu B. Bernankeho. Ten ponechal otevřené dveře k dalšímu uvolnění měnové politiky (ve formě dalšího kola kvantitativního uvolňování). V odpoledních hodinách se však trend rostoucího eura zastavil. Je zřejmé, že ani evropská dluhová krize není za námi. Nejde totiž jenom Řecko, ale i o další problematické země – Portugalsko, Irsko, Španělsko či Itálii.

Dnešní den přinese zajímavé ekonomické indikátory. Z eurozóny se dočkáme únorového měnového přehledu. Růst peněžní zásoby (měřený agregátem M3) by měl odhalit, jak byla ECB úspěšná se svou aktivitou v boji proti zamrznutí úvěrování reálné ekonomiky. Z Německa se pak dočkáme předběžných dat německé inflace za březen, která by měla potvrdit postupný dezinflační trend. V USA pak budou publikována důležitá data únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Tato čísla jsou důležitým indikátorem udržitelnosti hospodářského oživení, které je v posledních měsících patrné.

Koruna včera vůči euru stabilní

Zatímco polský zlotý a maďarský forint měly v průběhu včerejšího dne tendenci spíše oslabovat, česká koruna byla stabilní. Kurz CZK/EUR se tak včera držel bez jakéhokoliv trendu v poměrně úzkém pásmu pouhých sedmi haléřů mezi 24,56 a 24,63. To polská měna oslabila o téměř půl procenta, ztráty forintu dokonce půl procento překročily.

skoleni_8_6

Vývoj kurzu středoevropských měn se včera odpoutal od vývoje kurzu USD/EUR, když sledovány byly spíše lokální události. Oslabení zlotého šlo na vrub prohlášení guvernéra polské centrální banky M. Belky. Ten zchladil očekávání na utahování měnové politiky prohlášením, že vysoká inflace je pouze dočasným fenoménem způsobeným vyššími dovozními cenami. Centrální banka by reagovala pouze v případě sekundárních dopadů, ty však Belka neregistruje. Maďarský forint oslabil v důsledku zavírání pozic po očekávaném rozhodnutí maďarské centrální banky ponechat úrokové sazby nezměněné.

Klid včera panoval nejen na devizovém, ale i na dluhopisovém trhu. Dluhopisová, ani IRS výnosová křivka se včera prakticky nepohnula.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).