Hlavní navigace

Dolaru se daří. Fed možná další peníze do ekonomiky neuvolní

16. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americké měně pomáhají relativně dobrá data z USA. Pokud by tento trend měl pokračovat, Fed k dalšímu kvantitativnímu uvolňování nepřistoupí.

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 1,4 % y/y (trh očekával +1,6 %), v červnu to bylo o 1,7 %. Bez volatilních potravin a energií se ceny zvýšily o 2,1 % y/y (trh +2,2 %) po červnových +2,2 %. Průmyslový index z okolí New Yorku se v srpnu zhoršil z +7,39 bodu na  –5,85 bodu (trh +7,0 bodu). Čistý příliv dlouhodobých prostředků do USA činil v červnu 9,3 mld. USD (trh očekával 40,0 mld. USD). Průmyslová produkce se v červenci zvýšila o 0,6 % m/m (trh +0,5 %). Předchozí měsíc byl nicméně revidován dolů z +0,4 % na +0,1 %. Využití kapacit v průmyslu se tak zvýšilo ze 78,9 % na 79,3 %.

 České ceny v průmyslu v červenci poklesly o 0,3 % m/m (trh –0,2 %). Meziroční dynamika decelerovala z 1,5 % na 1,3 %. Maďarská průmyslová produkce v červnu dle finálních údajů poklesla o 2,2 % m/m (SA), meziročně byla vyšší o 0,6 %.

Dolar si vůči euru ve středu polepšil

Středeční obchodování bylo pro společnou evropskou měnu nepříznivé. Ráno se euro vůči dolaru obchodovalo okolo 1,2330 USD/EUR, v odpoledních hodinách se však kurz propadl na 1,2270. V úterý pomohla dolaru relativně dobrá data o americkém maloobchodě, včera to byla zase průmyslová produkce, která se zvýšila v červenci o 0,6 % m/m. Využití kapacit v průmyslu tak vzrostlo na 79,3 % (což je dlouhodobý průměr od roku 1990). Sice je pravda, že jedno nebo dvě lepší čísla výhled centrální banky na měnovou politiku nezmění, nicméně pokud by trend dobrých čísel z USA pokračoval, tak už se názor centrálních bankéřů změní. Trh se po těchto dobrých indikátorech začíná pomalu odklánět od názoru, že Fed oznámí nové kolo kvantitativního uvolňování na zářijovém zasedání, což je pro dolar pozitivní zpráva.

Dnes se dočkáme z USA průmyslového indexu z okolí Philadelphie (včera zveřejněný obdobný index z okolí New Yorku zklamal), pravidelných týdenních žádostí v nezaměstnanosti a také několika dat z trhu nemovitostí (započaté stavby a stavební povolení). Ve Velké Británii budou zveřejněny maloobchodní tržby za červenec, které by měly poklesnout o 0,1 % m/m. Bez pohonných hmot by se tržby měly snížit o 0,2 % m/m. Naši kolegové z SG jsou oproti trhu pesimističtější.

Koruna se ve středu dostala pod hladinu 25,00 CZK/EUR

Zatímco koruna v úterý hranici 25,00 CZK/EUR pouze atakovala (nejnižší obchod proběhl za 24,99 CZK/EUR), včera se již kurz pod tuto hladinu dostal výrazněji. Ještě ráno se koruna obchodovala vůči euru mírně nad touto hladinou (nejvyšší obchod proběhl dle agentury Reuters za 25,024 CZK/EUR), v dopoledních hodinách se kurz posunul níže a nejnižší obchod se uskutečnil dokonce za 24,900.

Tip do článku - účto fakturace duben

Včera jsme se dočkali domácích cen z průmyslu, zemědělství, služeb a stavebnictví za červenec. Ceny průmyslových výrobců poklesly o 0,3 %, meziroční dynamika pak decelerovala z 1,5 % na 1,3 %. Dopad nižších cen ropy v korunovém vyjádření se pomalu vyčerpává, v červenci již ceny ropy v CZK vzrostly o 7,4 % m/m, čímž vymazaly část poklesu z předchozích měsíců. Zajímavé pro další vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše jsou ceny zemědělských výrobců, které v červenci poklesly o 0,1 % m/m. Po sezónním očištění je ovšem obrázek jiný, když tyto ceny vzrostly o 1,1 % m/m. Kumulativně od začátku roku jsou pak ceny v zemědělství vyšší o 6,0 % (SA), což indikuje inflační tlaky do cen potravin v rámci spotřebitelského koše. V cenách zemědělství se také určitě projevuje i horší letošní domácí úroda. Ceny stavebních prací dle odhadů ČSÚ v červenci stagnovaly (-0,5 % meziročně). A nakonec ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 1,3 % m/m (meziročně jsou nižší o 0,9 %).

Česká swapová křivka se ve středu posunula výše, delší konec následoval vývoj na eurovém protějšku a vzrostl přibližně o 6 bb. Kratší konec swapové křivky se zvýšil méně. Včera také proběhla aukce státních dluhopisů. Celkem ministerstvo nabízelo 4–6 mld. CZK v kombinované aukci dluhopisů s pevným kuponem 4,6 % a splatností v roce 2018 a dluhopisů s variabilním kuponem se splatností v roce 2023. V konkurenční fázi bylo poptáváno 5,0 mld. CZK a 5,4 mld. Průměrný výnos u dluhopisu s pevným kuponem dosáhl 1,617 %, což je ve srovnání s květnovou aukcí výrazně níže (+2,330 %). Ministerstvo prodalo dluhopisy za 2,2 mld. CZK a 3 mld. CZK. Výsledek aukce hodnotíme jako neutrální.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).