Hlavní navigace

Dolaru pomohla série dobrý dat z USA

Miroslav Frayer

Americkému dolaru se během včerejší seance dostalo podpory ze série zveřejněných makrodat ze Spojených států

Doba čtení: 2 minuty

Dolaru pomohla série dobrý dat z USA

Americkému dolaru se během včerejší seance dostalo podpory ze série zveřejněných makrodat ze Spojených států. Spotřebitelská důvěra vzrostla na nejvyšší úroveň od ledna 2008, ceny nemovitostí byly nejvyšší od října 2008 či objednávky dlouhodobé spotřeby překvapily podruhé v řadě razantnějším vzestupem. Kurz USD/EUR se tak díky těmto zprávám dostal k hranici 1,307 a vůči euru zpevnil o zhruba půl procenta. Výnosy amerických dluhopisů v dopoledních hodinách nepatrně korigovaly svůj předchozí vzestup, nicméně data opět jejich směr otočila v důsledku rostoucích očekávání na postupné snižování nákupu cenných papírů americkou centrální bankou. Naopak euru nepomohl komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který uvedl, že ukončení extrémně uvolněné měnové politiky je stále vzdálené kvůli nízké inflaci a vysoké nezaměstnanosti. A právě tato rozdílnost mezi politikami dvou nejvýznamnějších světových centrálních bank by měla i v druhé polovině roku tlačit americký dolar k silnějším úrovním.

Dnes se dočkáme finálního údaje o růstu amerického HDP za první kvartál. Výrazné změny oproti předchozímu číslu se neočekávají, růst by měl být potvrzen na 2,4 % (q/q, anualizovaně). I z tohoto důvodu tak tato data nebudou mít prakticky žádný dopad na finanční trhy. To ale platí prakticky o celém dnešním makroekonomickém kalendáři, když budou zveřejněna spíše druhořadá čísla.  

Koruna nepatrně ztratila, výnosy klesly

Koruna se vůči euru během včerejšího dne obchodovala na mezibankovním trhu v rámci 10haléřového pásma. Během dne měla tendenci spíše ztrácet a úterní seanci uzavírala o zhruba dvě desetiny procenta slabší poblíž hranice 25,80 CZK/EUR. Na domácím trhu panoval před čtvrtečním zasedáním ČNB klid, jmenování Jiřího Rusnoka novým premiérem trhy ignorovaly. Podobný charakter obchodování můžeme očekávat i během dneška.

dan_z_prijmu

Ostatní regionální měny včera nepatrně zpevnily, nejvyšší zisky si připsal maďarský forint, a to 0,2 %. V Maďarsku v úterý zasedala centrální banka, která dle očekávání snížila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na historické minimum 4,25 %. Stalo se tak již po jedenácté v řadě. Uvolňování měnové politiky umožňuje dosavadní vývoj inflace, která se nachází na svém 38letém minimu, a nepříznivé ekonomický vývoj. Centrální banka nevylučuje možnost dalšího snížení sazeb, nicméně zvýšená volatilita finančních trhů může výrazně ovlivnit prostor pro další kroky v měnové politice.

Swapová výnosová křivka včera klesla především na svém dlouhém konci o zhruba 5 bodů. Podobně se vyvíjely i dluhopisy. Úterní pokles sazeb a výnosů korespondoval s vývojem na zahraničních trzích a během dne dokonce spadly ještě více. V závěru dne se i českých finančních trhů dotkla příznivá data ze Spojených států, která včerejší pokles mírně zkorigovala.

Našli jste v článku chybu?