Hlavní navigace

Dolar ztratil i přes změnu výhledu úrokových sazeb Fedu

Viktor Zeisel

V průběhu včerejšího obchodování euro posílilo 0,2 % a vrátilo se tak zpět na hladinu 1,358 USD/EUR, na které začínalo v úterý. V průběhu asijské seance společná evropská měna přidala další zisky a dnes ráno se obchoduje na úrovni 1,359 USD/EUR.

Dolaru tedy nepomohla ani nejdůležitější událost včerejšího dne, kterou byl konec dvoudenního zasedání Fedu a následná tisková konference guvernérky J. Yellen. Překvapení přinesl aktualizovaný výhled sazeb Fedu. Ten se pro krátké období posunul o něco výše (pro rok 2015 na 1,125 % z původního 1 % a pro rok 2016 na 2,5 % z 2,25%). Naopak v dlouhém období vidí američtí centrální bankéři sazby o něco nižší než dříve (posun ze 4 % na 3,75 %). Tyto posuny jsou v souladu s aktualizovaným ekonomickým výhledem. V něm došlo k očekávanému snížení růstu HDP v tomto roce z 2,9 % na 2,2 %. Zhoršení jde ale plně na vrub špatnému výkonu v prvním čtvrtletí tohoto roku. U dalšího hodnocení ekonomiky došlo ke zlepšení. Míra nezaměstnanosti by se podle Fedu na konci roku měla dostat na 6,0 až 6,1 % a investiční aktivita se nadále zlepšuje.

Za snížením výhledu na sazby v delším období může aktualizovaný snížený odhad potenciálního růstu, který by v USA měl činit 2,1 – 2,3 %. Fed zatím nemá obavy o stabilitu na finančním trhu.V Lucemburku dnes spolu zasednou ministři financí eurozóny, aby potvrdili vstup Litvy do evropského měnového sytému. Ministři budou také diskutovat doporučení ohledně fiskálních politik jednotlivých zemí. V těchto doporučeních by mělo dojít ke zmírnění akcentu na úsporné úsilí. Schůzka se bude zabývat i pokrokem Řecka a Kypru v rámci programu MMF. Ve Spojených státech se dnes dočkáme pouze předstihové indikátoru Filadelfského Fedu. Ten by podle ekonomů SG měl vzrůst na 19 %, svou nejsilnější hodnotu od září.

Našli jste v článku chybu?