Hlavní navigace

Dolar v pokrizovém období svou pozici posílil

12. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Basilejská Banka pro mezinárodní platby minulý týden opět po třech letech zveřejnila statistiku aktivity na globálním devizovém trhu. Co z ní vyplývá?

Basilejská Banka pro mezinárodní platby minulý týden opět po třech letech zveřejnila statistiku aktivity na globálním devizovém trhu. Výsledek odráží stav k dubnu letošního roku. Jaké jsou klíčové závěry tohoto reportu?

(1) Devizový trh zůstává největším finančním trhem na světě. Průměrný denní obrat činil v letošním dubnu 5,3 bilionu dolarů. Za poslední tři roky tak objem obchodů vzrostl o téměř třetinu. Oproti předkrizovému roku 2007 jsou obchody vyšší dokonce o více než šedesát procent. Z pohledu instrumentů dosáhly největšího podílu na celkovém obratu devizového trhu FX swapy (41,5 %) následované spotovými obchody (37,7 %).

(2) Krize se projevila ve větší koncentraci trhu. Podíl obchodů zprostředkovaných na trzích ve Velké Británii, USA, Singapuru a Japonsku se zvýšil na 71 % oproti 66 % zaznamenaných před třemi lety.

(3) Nejobchodovanější měnou na světě zůstal americký dolar, který proti roku 2010 svou pozici dále posílil. Zatímco v roce 2010 se dolar vyskytl na nákupní či prodejní straně v 84,9 % případů, letos to již bylo 87 %. Druhou nejobchodovanější měnou na světě bylo euro, které však sou pozici oslabilo. Na třetím místě skončil japonský jen, který naopak svou pozici vylepšil. Mezi deset nejobchodovanějších měn na světě se dostaly i dvě měny z rozvíjejících se trhů – mexické peso a čínské renminbi.

Jak z tohoto srovnání vyšla česká koruna? Ta za poslední tři roky zdvojnásobila podíl na obratu světového devizového trhu z 0,2 % na 0,4 %. I tak ale zaostala za maďarským forintem a polským zlotým.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).