Hlavní navigace

Dolar umazává své nedávné ztráty

18. 8. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dolar včera na trhu s eurem pokračoval v umazávání ztrát z minulého týdne.

Čeká nás klidný den před hlasováním o nové pomoci Řecku

Zprávy a události

Indikátor ekonomické aktivity v oblasti New Yorku se v srpnu propadl na –14,92 bodu (trh +4,50 bodu) po 3,86 bodu v červenci.

Dolar umazává své nedávné ztráty

Dolar včera na trhu s eurem pokračoval v umazávání ztrát z minulého týdne. Proti společné evropské měně si připsal půl procenta a dostal se pod úroveň 1,11 USD/EUR. Situace v Číně se (alespoň prozatím) stabilizuje, což by mohlo uvolnit ruce Fedu ke zvýšení měnověpolitické sazby už v září v reakci na silná americká data.

Euro ztrácí navzdory postupujícímu schvalování nové dohody s Řeckem. Na finální podobě třetího kola pomoci pro Athény se už shodla euroskupina (ministři financí zemí eurozóny). Nyní přijdou na řadu národní parlamenty zemí EMU, kde by se mělo hlasovat během středy. Klidná situace na trzích na začátku tohoto týdne napovídá tomu, že investoři očekávají schválení dohody.

Kalendář makroekonomických údajů bude dnes poloprázdný. Pouze v USA budou zveřejněny statistiky z trhu nemovitostí. Na první pohled zarazí očekávaný prudký pokles u počtu stavebních povolní, který je ale způsoben jednorázovými položkami (koncem daňových úlev v New Yorku). Obchodování by mohlo být nadále poklidné, když budou investoři vyčkávat na středeční americkou inflaci. Ta by podle konsenzu analytiků měla navzdory nedávnému propadu cen ropy mírně zrychlit na 0,2 % y/y.     

Pokles cen ropy prohloubí meziroční propad cen v průmyslu

Ani na začátku nového týdne se kurz koruny vůči euru nevymanil z úzkého pásma těsně nad úrovní kurzového závazku ČNB. Českou měnu drží těsně u úrovně 27 CZK/EUR silné fundamenty, jak potvrdilo i páteční velmi slušné HDP za Q2. Na tom by se v následujících minimálně dvou týdnech nemělo nic zásadního měnit. Až v závěru měsíce bude zveřejněna revize a struktura HDP.

Naopak forintu a zlotému v posilování nic nebrání. Obě měny si oproti euru připsaly přes půl procenta, když nadále opadává nervozita spojená s překvapivou devalvací čínské měny v minulém týdnu.

skoleni_8_6

Dnes se v domácí ekonomice dočkáme zveřejnění červencových cen průmyslových výrobců. Hlavní slovo bude mít nedávný pokles cen ropy, které by se měly promítnout do meziměsíčního poklesu průmyslových cen o 0,5 %. Jejich meziroční pokles by se tak prohloubit na 3,0 % z červnových 2,3 %. Na kurz koruny by však zítřejší data neměla mít v krátkodobém horizontu výraznější vliv – jak ostatně ukázala nulová reakce na data o spotřebitelské inflaci, která v červenci zpomalila více, než očekával trh.

Česká swapová křivka včera na svém dlouhém konci jen mírně poklesla o 1 bb. Ministerstvo financí oznámilo plán prodat během září dluhopisy až za 41 mld. CZK. To by představovalo obrovský skok oproti uplynulým měsícům tohoto roku, kdy stát prodával průměrně jen 11 mld. CZK měsíčně. Skutečně prodaný objem ale bude v září pravděpodobně nižší, než maximální udávaná částka 41 miliard: bude totiž záviset na tržních podmínkách a odhadu ministerstva pro konečný schodek letošního státního rozpočtu. Ministerstvo se ale patrně snaží vší silou využít nedávný pokles tržních výnosů. Oproti jaru a začátku léta, kdy výnosy českých dluhopisů poměrně rychle vzrostly, se stát může nyní financovat výrazně levněji. Úspora pro stát by se mohla pohybovat v řádu stovek milionů korun.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).