Hlavní navigace

Dolar se udržel pod 1,36 USD/EUR

8. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývoj na hlavním měnovém páru byl včera poměrně poklidný. V průběhu dne i přes nepříznivá data z eurozóny společná evropská měna mírně posilovala a dostala se ze včerejších ranních hodnot okolo 1,358 USD/EUR těsně nad 1,360 dnes ráno.

Včera zveřejněný vývoj německé průmyslové produkce za květen výrazně zklamal, když průmyslová výroba v Německu meziměsíčně ztratila 1,8 %. Tento propad ještě zvýraznila revize dubnových dat z 0,2% růstu na 0,3% pokles. Také tamní stavebnictví vykázalo nepříznivé výsledky, když se propadlo o 4,9 % m/m. Další zklamání z Německa přinesl dnes ráno zveřejněné výsledky zahraničního obchodu. I když jeho přebytek (17,8 mld. EUR) zůstal nad tržními očekáváními (16,2 mld. EUR), tak dynamika exportů a importů, které poklesly o 1,1 % respektive o 3,4 %, nepředstavuje žádnou dobrou zprávu. Vývoj v průmyslu, který tvoří 29 % německého HDP, ohrožuje výhled SG, která v druhém čtvrtletí předpokládala hospodářský růst ve výši 0,3 % q/q.

Dnes očekáváme, že podnikatelský sentiment Bank of France zůstane beze změny na 97 bodech a naznačí tak, že ve Francii oživení zatím neakceleruje. Ve Spojených státech bude zveřejněn indikátor optimismu malých podniků. Ten by podle ekonomů SG měl vyšplhat na své sedmiroční maximum 97,5 bodu. Podíl firem, které chtějí nabírat nové zaměstnance, by se měl zdvojnásobit na 10 % a zvýšit by se měly i podíly firem, který zvýší nebo plánují zvýšit plat svým zaměstnancům. V souvislosti s poklesem žádostí o dávky v nezaměstnanosti by mělo v květnu ubýt i volných pracovních pozic v americké ekonomice podle JOLTS. Ekonomové SG očekávají, že jich bylo 4265 tis. Zpomalit by měl i růst spotřebitelských úvěrů v květnu poté co nebývale vystřelil v dubnu.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).