Hlavní navigace

Dolar po delší době zaznamenal výraznější vzestup

1. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz USD/EUR během včerejška zkorigoval zhruba o 1,33 % a posunul se k hranici 1,3550. Důvodem byla především zveřejněná míra inflace v eurozóně, která za říjen překvapivě klesla na 0,7 %.

Zprávy a události

Aktivita amerických podniků v okolí Chicaga zaznamenala výrazné zrychlení růstu, když v říjnu její index razantně vzrostl na 65,9 bodu z předchozích 55,7 bodu. Údaj překonal i nejoptimističtější odhad na trhu. • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti se ve Spojených státech v minulém týdnu snížily v souladu s odhady o 10 tis.

Spotřebitelská inflace v eurozóně v říjnu výrazně propadla na 0,7 % y/y, přičemž trh předpokládal stagnaci na 1,1 %. • Míra nezaměstnanosti v září překvapivě vzrostla na 12,2 % (trh 12 %). K horšímu údaji byla revidována i data za předchozí měsíc.

Česká peněžní zásoba měřená měnovým agregátem M2 koncem září meziročně vzrostla o 5,1 % po růstu o 4,9 % na konci srpna.

Ukazuje se, že deflační tlaky zesílily především na perifériích Evropy, zatímco u hlavních ekonomik EMU inflace zůstává velmi mírná. Zároveň data z reálné ekonomiky (spotřeba v Německu a Francii, italský trh práce) příliš neoslnila a naznačují spíše slabší růst za celý třetí kvartál letošního roku.

Výrazně nižší říjnová inflace se podepíše na celkovém údaji za letošní a hlavně příští rok. SG zkorigovala svoji predikci pro rok 2014 z 1,4 % na 1,0 %. Podobnou revizi inflace o několik desetin směrem dolů lze očekávat i od ECB. Ta svoji novou prognózu zveřejní na prosincovém zasedání. Revize inflace by tak mohla být důvodem pro další uvolnění měnových podmínek. SG zároveň zrevidovala i očekávání ohledně budoucích úrokových sazeb, kdy nyní předpokládá na prosincovém zasedání (ne příští týden) snížení klíčové sazby o 25 bb na 0,25 %. Depozitní sazba by měla setrvat na 0,0 %, výpůjční by pak měla klesnout o 50 bb na 0,5 %. Zároveň ponechává v platnosti očekávání ohledně dlouhodobých dodávacích repo operací (LTRO), jejichž další kolo by mělo být oznámeno ve Q1 2014. Právě tento nástroj by měl pomoci k oslabení současného kurzu eura.

Dolaru do určité míry mohl pomoci i výrazný vzestup ukazatele výrobní aktivity v okolí Chicaga či pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dnes bude zveřejněn předstihový indikátor výrobní aktivity ISM za celé Spojené státy. Ten by měl již čtvrtý měsíc v řadě růst a dosáhnout nejvyšší úrovně od dubna 2011. Konsensus trhu je ale mnohem pesimističtější, když naopak očekává jeho nepatrné snížení. Pokud by ISM překvapil ve směru odhadu SG, vytvořil by další podporu pro vývoj amerického dolaru. 

Koruna bez života

Obchodování s tuzemskou měnou bylo během posledního říjnového dne naprosto nezáživné. Kurz CZK/EUR se držel ve velmi úzkém pásmu necelých pěti haléřů těsně nad hranicí 25,70 CZK/EUR. Výraznější pohyb jsme zaznamenali na měnovém páru CZK/USD, který byl ovlivněn pohybem amerického dolaru na globálních trzích. Kombinace příznivějších dat z USA a horších údajů z eurozóny vedla k posílení americké měny vůči euru o výrazně více jak jedno procento. Tento vývoj se pochopitelně projevil i na zdražení dolaru v českých korunách. Zatímco během včerejšího rána bylo možné na mezibankovním trhu pořídit jeden dolar za zhruba 18,70 Kč, v odpoledních hodinách byl již o 30 haléřů dražší.

Účto_tip_změny21

Zdá se, že faktorem, který by mohl rozčeřit stojaté vody na eurokorunovém trhu, bude až zasedání České národní banky. Podle včera zveřejněného průzkumu agentury Reuters žádný z dotázaných analytiků nečeká změnu úrokových sazeb a drtivá většina nepředpokládá ani zahájení devizových intervencí. Právě na rétoriku ohledně tohoto nástroje měnové politiky bude v příštím týdnu nejvíce upřena pozornost investorů. Zasedání by se měli zúčastnit všichni centrální bankéři.

Swapy i dluhopisové výnosy včera shodně z počátku dne klesaly v souladu s vývojem na hlavních evropských trzích. Odpoledne se však pomalu vracely, ve výsledku pak byly jen o bod níže oproti středečnímu závěru. Ministerstvo financí včera představilo svůj plán pro vánoční emisi státních spořících dluhopisů. Dle něj rezort nabídne cenné papíry se splatnostmi 3, 5 a 7 let. V nabídce tak chybí nejkratší 1,5letý dluhopis. Mírně překvapivý je pro nás nižší objem 5 až 10 mld. CZK. Oznámené výnosy jsou nepatrně nižší ve srovnání s jarní emisí. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).