Hlavní navigace

Dolar nakonec v úterý bez ztrát

9. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

americký dolar si i v úterý nejdříve připisoval další ztráty, když vůči euru oslabil z ranních úrovní okolo 1,3570 až na 1,3607 USD/EUR.

Nicméně v pozdějším obchodování své ztráty vymazal. Takto silné euro podkopává oživení v eurozóně, naposledy byla evropská měna na těchto úrovních v únoru (únorové maximum na úrovni 1,3713 by mělo zapůsobit jako silná resistence). Bohužel pro slabý dolar prozatím hovoří politický pat v USA (patrně jen dočasně) a zejména pokračující kvantitativní uvolňování ze strany americké centrální banky (dnešní zápis z posledního zasedání Fedu by měl snad trochu více objasnit poslední rozhodnutí neomezovat nákupy aktiv). Včera zveřejněné německé podnikové objednávky za srpen zklamaly, když poklesly o 0,3 % meziměsíčně.

Nicméně tato data jsou velmi volatilní. Například za poslední tři měsíce jsou výše o 2,2 % kumulativně, což již tak špatně nevypadá. Od začátku roku se pak zvýšily o 2,7 %. Z USA jsme se dočkali pouze důvěry u malých podniků, která zaznamenala v září marginální zhoršení na 93,9 bodu. Dnes se dočkáme zveřejnění německé průmyslové výroby za srpen. Ekonomové SG očekávají její růst v srpnu o 1,2 % meziměsíčně, doufejme že nedojde ke zklamání jako u včerejších podnikových objednávek. V USA pak budou zveřejněny nepříliš zajímavé velkoobchodní zásoby. Zajímavější bude až večerní zápis z posledního zasedání bankovní rady.

Úroveň podpory 25,46/50 pod tlakem

Česká koruna měla i v úterý tendenci posilovat z ranních úrovní mírně nad 25,50 CZK/EUR pod tuto hladinu. Kurz CZK/EUR tak i druhý den v týdnu testoval hladinu podpory na úrovni 25,46/50, prozatím však neúspěšně. Proražení této úrovně by podle technické analýzy otevřelo prostor k dalšímu posílení koruny až k 25,23 CZK/EUR.

Účto_tip_změny21

Nicméně takto silná koruna by se určitě nelíbila domácím centrálním bankéřům. Do dalšího zasedání je sice daleko, ale verbální intervence by se v tomto případě mohly objevit. Samozřejmě českou korunu podporují dobrá data z domácí ekonomiky (pondělní průmysl a zahraniční obchod), která potvrzují oživení ekonomiky. Silnějším faktorem je však negativní korelace s kurzem USD/EUR. Tedy dolarové ztráty vůči euru vedou k tlaku na posilování regionálních měn. Například polský zlotý si včera připisoval okolo 0,2 %, jediný maďarský forint stagnoval. Včera byly zveřejněny údaje z českého trhu práce. Podíl nezaměstnaných se v září zvýšil ze 7,5 % na 7,6 %, o jednu desetinu vzrostla i sezónně očištěná míra nezaměstnanosti. Zářijový vzestup nezaměstnanosti ovlivnil vstup absolventů na trh práce. Oproti srpnu se jejich počet zvýšil o 9 270 na celkových téměř 42 tisíc. Nárůst počtu nezaměstnaných absolventů je patrný i v meziročním srovnání, když ve srovnání s loňským zářím jich přibylo zhruba 6,5 tisíce. I když česká ekonomika opustila recesi, když v letošním druhém čtvrtletí byl vykázán růst, který bude pokračovat i nadále, zlepšení situace na trhu práce bude pomalé a vyžádá si čas. Prozatím jsme svědky postupné stabilizace na trhu práce. Dnes se dočkáme zveřejnění zářijových spotřebitelských cen. Spotřebitelská inflace v minulém roce dosáhla v průměru vysokých 3,3 % y/y, nicméně od listopadu jsme svědky relativně rychlé decelerace.

V srpnu 2013 se inflace nacházela na úrovni 1,3 % y/y a v září očekáváme další pokles na 1,2 %. Z meziměsíčního pohledu by spotřebitelské ceny měly poklesnout o 0,2 %. Mírný růst by měl nastat jen u cen pohonných hmot (+0,1 % m/m) a regulovaných cen (+0,1 %, v září dochází obvykle ke zvýšení cen ve školách). Ceny potravin by měly klesnout o 0,3 % díky sezónním faktorům (0,0 % SA). Nakonec korigované ceny by pak v září měly spadnout o 0,34 % m/m, důvodem je však opět sezónnost (+0,02 % SA). V meziročním srovnání by se korigovaná inflace měla stále držet v červených číslech (-0,6 %), do černých čísel by se měla dostat během první poloviny příštího roku. Česká swapová výnosová křivka v úterý nedoznala výrazných změn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).