Hlavní navigace

Dolar na začátku týdne mírně silnější

Jiří Škop

Na začátku týdne euro vůči dolaru mírně ztrácelo, když se kurz USD/EUR posunul z ranních úrovní těsně pod 1,3800 na 1,3750.

Doba čtení: 3 minuty

Na zhoršující se situaci na Ukrajině reagovala růstem cena ropy a pádem akciové trhy, dolar posílil jen marginálně

Zprávy a události

Americká osobní spotřeba se v lednu zvýšila o 0,4 % meziměsíčně (trh +0,1 %), příjmy pak vzrostly o 0,3 % (trh +0,2 %). Jádrový PCE deflátor mírně poklesl ze 1,2 % na 1,1 % y/y. ISM index se v únoru zlepšil z 51,3 bodu na 53,2 bodu (trh 52,3 bodu).

Průmyslový PMI v EMU za únor byl revidován nahoru o 0,2 bodu na 53,2 bodu (v lednu 54,0 bodu). Výraznou revizi směrem nahoru zaznamenal francouzský PMI (o 1,2 bodu na 49,7 bodu). Italský deficit veřejných financí za loňský rok dosáhl v souladu s očekáváním 3,0 % HDP, což bylo stejně jako v předchozím roce. Tamní ekonomika z pohledu HDP vloni poklesla o 1,9 %, v roce 2012 se pak propadla o 2,4 %.

Český průmyslový PMI se v únoru zlepšil z 55,9 bodu na 56,5 bodu (trh 55,3 bodu). Polský PMI se zvýšil z 55,4 bodu na 55,9 bodu (trh 54,9 bodu). Maďarský PMI se naopak zhoršil z 57,8 bodu na 54,3 bodu.

Dolar na začátku týdne mírně silnější

Posílení dolaru kvůli růstu geopolitických rizik spojených s Ukrajinou je prozatím jen mírné. V případě vyhrocenější situace by se daly očekávat vyšší dolarové zisky, jelikož dolar se stále řadí mezi tzv. „bezpečné přístavy“. Výraznější reakce jsme se včera dočkali na trhu komodit, když například cena ropy Brent vzrostla o 2 %. Na druhou stranu propadák zaznamenaly akciové trhy, když evropské akcie odepisovaly 3 %.

Trhy i nadále samozřejmě budou sledovat vývoj situace na Ukrajině, z ekonomických dat se dnes ničeho zajímavého nedočkáme. Během dnešního rána je patrné určité uklidnění na trzích, většina rizikových aktiv tak pomalu maže své včerejší ztráty.

Včera byla zveřejněna revize průmyslového PMI indexu v EMU o 0,2 bodu nahoru. Zajímavější údaje přišly z USA, kde nad očekáváními skončily únorový průmyslový ISM index (obdoba evropských PMI) i lednové osobní příjmy a výdaje. ISM index se zejména kvůli špatnému počasí přiblížil v lednu k 50 bodové hranice, když spadnul na 51,3 bodu z úrovní okolo 57 bodů na konci loňského roku. Únorové výsledek ve výši 53,2 bodu tak určitě potěšil a v jarních měsících by se snad důvěra mezi manažery měla opět lepšit.

Forint a zlotý na začátku týdne oslabovaly, koruna víceméně stabilní

Po růstu geopolitických rizik spojených s vývojem na Ukrajině regionální měny oslabovaly, česká koruna však pouze nepatrně. Potvrdila tak svůj status bezpečného přístavu v rámci měn rozvíjejících se trhů. Nízkou volatilitu na koruně však podporuje i intervenční režim centrální banky v kombinaci s dobrými daty z domácí reálné ekonomiky. Polský zlotý včera ztrácel okolo 0,4 %, maďarský forint 0,5 %. Ztráty regionálních měn jsou tedy relativně omezené. Navzdory blízkosti Ukrajiny jsou relativně slabé vzájemné obchodní vztahy. Zatímco Polsko vyváží na Ukrajinu okolo 3 % svých vývozů, u Maďarska je to jen 2,4 % a v případě ČR pouze 1 %.

diners2018

Včera jsme se dočkali zveřejnění regionálních průmyslových PMI indexů za únor. Jediné zhoršení nastalo v Maďarsku, naopak zlepšující se nálada mezi manažery panovala v Polsku a Česku. Domácí index se již vyšplhal na slušných 56,5 bodu a indikuje další zlepšení situace v průmyslu. Kromě PMI indexu jsme se dočkali také vývoje českého státního rozpočtu za leden až únor. Přebytek ve výši 50,1 mld. CZK byl výrazně vyšší ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 (+5,6 mld. CZK). Příjmy byly meziročně vyšší o 17,8 %, zatímco výdaje klesly o 5 %. Růst příjmů nastal z poloviny díky vyšším platbám z EU a aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, z druhé poloviny díky vyššímu výběru daní (DPH a spotřební daň z tabáku). Pokles výdajů je jen dočasný a zkreslený posláním jen jedné zálohy regionálnímu školství (vloni se do února poslaly dvě zálohy).

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí posunula níže, když kratší konec poklesl o 1 bb a delší o 3 bb. Pohyb byl v souladu s vývojem na eurové křivce, která reagovala na růst geopolitických rizik.

Našli jste v článku chybu?