Hlavní navigace

Dolar mírně koriguje své zisky vůči euru

Marek Dřímal

Počátek týdne je z pohledu makroekonomických událostí klidný a úterý nebude výjimkou. V eurozóně by se měla vylepšit spotřebitelská důvěra, kurz USD/EUR ale neovlivní.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve střední Evropě se pozornost trhů zaměří na maďarskou centrální banku, která ale měnovou politiku nezmění. Kurzový závazek ČNB není v posledních dnech pod tlakem a centrální banka tak zřejmě není nucena intervenovat.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku EMU vzroste

Ekonomický kalendář na hlavních trzích je dnes velmi krátký. Spotřebitelská důvěra v eurozóně by měla podle našich očekávání mírně vzrůst a umazat další část svého poklesu po referendu o Brexitu. Pro kurz USD/EUR by se nemělo jednat o významný impuls.

Dolar korigoval své výrazné zisky

Dolar včera proti euru zaznamenal ztráty, a to poprvé od Trumpova zvolení. Americká měna vůči evropské oslabila o 0,2 % na úroveň 1,061 USD/EUR. Došlo tak ke korekci předchozích masivních dolarových zisků, které způsobily vyšší výnosy v USA a odliv kapitálu z některých rozvíjejících se trhů.

Maďarské sazby nejspíše beze změny

Na středoevropských trzích se dnes odehraje pouze zasedání maďarské centrální banky (MNB). Konsenzus analytiků očekává ponechání měnověpolitické sazby na stávající úrovni, což signalizovala v posledních vyjádřeních i samotná MNB.

dan_z_prijmu

Koruna se opět vzdálila kurzovému závazku

Kurz koruny proti euru se včera opět vzdálil od intervenční hranice 27 CZK/EUR, když koruna během dne oslabila krátkodobě až k úrovni 27,07 CZK/EUR. Na trhu se zřejmě nadále projevuje nejistota některých investorů po zvolení Donalda Trumpa. Jiní investoři však české měně nadále věří – její kurz se tak k večeru vrátil zpět k 27,02.

Polská makroekonomická data včera zklamala, když dynamika průmyslu, stavebnictví i maloobchodních tržeb zaostala za očekáváním. Děje se tak navzdory fiskálnímu stimulu nové vlády. Polský zlotý včera přesto posílil vůči euru o třetinu procenta v rámci korekce po masivních ztrátách z minulých dvou týdnů. Část svých předchozích ztrát umazal i maďarský forint.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).