Hlavní navigace

Dolar je pod poměrně intenzivním tlakem

4. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle našeho názoru je nyní hnací silou především technické momentum.

Makro data: Dat bude sice tento týden zveřejněno poměrně hodně, ale jen málo z nich bude významných. Asi nejzajímavější budou indexy nákupních manažerů ve službách. U amerického ISM se čeká mírný pokles, ale stále by se měl udržet výrazně v pásmu expanze. V Evropě se čeká, že se PMI udrží na vyšších hodnotách indikovaných předběžnými údaji. Průmyslové objednávky v USA by měly kopírovat dobrý údaj o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

Kromě PMI bude v Evropě nejzajímavější dvojice údajů z Německa – objednávky v průmyslu a průmyslová výroba. PMI výrobní za Německo ukázalo další zlepšení, ovšem očekávání trhu jsou opatrná. Údaj je navíc dost volatilní, takže existuje solidní prostor pro překvapení. Negativní by mohlo naznačovat, že Německo začíná trpět negativním vlivem sílícího eura na exporty. Ve čtvrtek zasedá ECB. Od zasedání se toho moc čekat nedá – měnová politika by měla zůstat beze změny, trh bude zajímat názor ECB na vývoj ekonomiky a případně komentář k vracení prostředků z LTRO. V Evropě se bude sledovat politika v Itálii (blížící se volby) a Španělsku (skandál kolem ilegálních hotovostních plateb).

FX a FI: Z toho plyne, že trend k posilování eura může ještě vydržet. U dluhopisů sice ještě také převládá tendence k růstu výnosů, ale zdá se, že tlak postupně slábne. Čekáme, že by trh měl dočasně přejít do konsolidace a možná je i lehká korekce. U rizikových aktiv by i nadále měl obecně převažovat tendence k růstu cen. Zřetelně se to projevuje zejména u ropy, která nemá moc fundamentálních důvodů k růstu ceny, podle nás jí táhne nahoru tržní sentiment.

Účto_tip_změny21

CEE region

Makro data: Tento týden je v ČR hodně nabitý. Z hlediska tržního je nejdůležitější zasedání ČNB, kde se bude rozhodovat hlavně o tom, zda začít s devizovými intervencemi proti koruně. Jak jsme psali v nedávném Speciálu, dle nás bude debata sice zajímavá, ale nakonec k intervencím nedojde. Kromě nízké efektivnosti dle nás sehraje roli i pomalu se zlepšující výhled ekonomiky, což ukazuje jak zlepšující se německý IFO/PMI a český PMI (ten minulý týden vzrostl ke 49 bodům) tak i důvěra domácností / podnikatelů (která se stabilizovala, i když na nízkých úrovních). Z dat bude nejdůležitější maloobchod a průmysl, oba tyto údaje budou velice slabé, ale hlavně kvůli výrazně nižšímu počtu pracovních dní v prosinci 2012 (o 3 méně než v prosinci 2011).

FX a FI: Pokud ČNB nespustí intervence a nebude holubičí, můžeme vzhledem k tomu, jak je trh nastaven, na koruně vidět sesun na silnější úrovně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).