Hlavní navigace

Dolar hystericky reaguje na zasedání Fedu. Ekonomové nepanikaří

Luboš Mokráš

Tento týden by měl být na trzích klidný. Jen dolar přehnaně reaguje na poznámky ze zasedání Fedu. Investoři se bojí konce uvolněné politiky, ekonomové v ní věří i příští rok.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní trhy 

Makro data

I druhý letošní týden bude poměrně klidný z hlediska počtu zveřejňovaných makroekonomických údajů. V USA bude pouze obchodní bilance. Ta bude zajímavá pro posouzení vývoje ekonomiky (především exportní výkonnost), ale obchodování velmi pravděpodobně neovlivní. V Evropě budou nejzajímavější údaje o průmyslových objednávkách a průmyslové výrobě v Německu. Konsensuální odhad stále čeká pokles, ale znatelně pomalejším tempem. Potvrzení trendu ke zlepšení, který na konci roku naznačily indikátory tipu ZEW a IFO, by bylo rozhodně příjemné. U nezaměstnanosti v EMU se čeká pokračování růstového trendu. Vzhledem k tomu, že je míra nezaměstnanosti zpožděná za ekonomickým cyklem, lze čekat v dohledné budoucnosti její další růst. Zasedání ECB by nemělo přinést větší překvapení – sazby asi zůstanou beze změny (velmi malá šance na jejich snížení) a nebudou ani přijata žádná nová opatření. Nejdůležitější tak asi bude hodnocení stavu ekonomiky. Reakce trhu by měla být tlumená. V průběhu týden vystoupí početný zástup činitelů Fedu, což bude v návaznosti na poznámky z posledního zasedání FOMC hodně zajímavé pro trh. Možné jsou proto výrazné reakce na jednotlivá vystoupení. 

FX a FI

Dolar podle našeho názoru notně přehnaně prudce reagoval poznámky z posledního zasedání FOMC. Trh usoudil, že se blíží ukončení superuvolněné měnové politiky Fedu, což podle našeho názoru není pravda – stále je pravděpodobné, že vydrží nejen letos, ale i příští rok. Riziková aktiva dostala nejprve pozitivní impuls od odvrácení rozpočtového srázu, pak negativní od interpretace poznámek z posledního FOMC a pak zase pozitivní od dat z trhu práce v USA. Podobný vývoj čekáme i tento týden – reakce na zprávy bez jednoznačného výrazného trendu. 

 dan_z_prijmu

CEE region 

Makro data

Nejvíce dat nás čeká v ČR, měla by potvrdit 1) pokračující zpomalování průmyslu (naznačuje PMI v ČR) 2) stále velký přebytek obchodní bilance, zejména díky nízkým dovozům 3) meziročně klesající inflaci a stále zápornou poptávkovou inflaci 4) slabou poptávku domácností (maloobchodní tržby). Můžeme se dočkat dalších komentářů ze strany představitelů ČNB ohledně devizových intervencí, zejména po slabších datech. V Polsku zasedá centrální banka, po nevalných datech v posledních týdnech čekáme společně s trhem další snížení sazeb. 

FI a FX

Koruna může být citlivá na případná negativní překvapení z domácích makro zpráv (umocňovaly by očekávání intervencí ČNB), s PLN by snížení nemělo zahýbat, je očekávané. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).