Hlavní navigace

Dolar hystericky reaguje na zasedání Fedu. Ekonomové nepanikaří

7. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden by měl být na trzích klidný. Jen dolar přehnaně reaguje na poznámky ze zasedání Fedu. Investoři se bojí konce uvolněné politiky, ekonomové v ní věří i příští rok.

Hlavní trhy 

Makro data

I druhý letošní týden bude poměrně klidný z hlediska počtu zveřejňovaných makroekonomických údajů. V USA bude pouze obchodní bilance. Ta bude zajímavá pro posouzení vývoje ekonomiky (především exportní výkonnost), ale obchodování velmi pravděpodobně neovlivní. V Evropě budou nejzajímavější údaje o průmyslových objednávkách a průmyslové výrobě v Německu. Konsensuální odhad stále čeká pokles, ale znatelně pomalejším tempem. Potvrzení trendu ke zlepšení, který na konci roku naznačily indikátory tipu ZEW a IFO, by bylo rozhodně příjemné. U nezaměstnanosti v EMU se čeká pokračování růstového trendu. Vzhledem k tomu, že je míra nezaměstnanosti zpožděná za ekonomickým cyklem, lze čekat v dohledné budoucnosti její další růst. Zasedání ECB by nemělo přinést větší překvapení – sazby asi zůstanou beze změny (velmi malá šance na jejich snížení) a nebudou ani přijata žádná nová opatření. Nejdůležitější tak asi bude hodnocení stavu ekonomiky. Reakce trhu by měla být tlumená. V průběhu týden vystoupí početný zástup činitelů Fedu, což bude v návaznosti na poznámky z posledního zasedání FOMC hodně zajímavé pro trh. Možné jsou proto výrazné reakce na jednotlivá vystoupení. 

FX a FI

Dolar podle našeho názoru notně přehnaně prudce reagoval poznámky z posledního zasedání FOMC. Trh usoudil, že se blíží ukončení superuvolněné měnové politiky Fedu, což podle našeho názoru není pravda – stále je pravděpodobné, že vydrží nejen letos, ale i příští rok. Riziková aktiva dostala nejprve pozitivní impuls od odvrácení rozpočtového srázu, pak negativní od interpretace poznámek z posledního FOMC a pak zase pozitivní od dat z trhu práce v USA. Podobný vývoj čekáme i tento týden – reakce na zprávy bez jednoznačného výrazného trendu. 

dan_z_prijmu

CEE region 

Makro data

Nejvíce dat nás čeká v ČR, měla by potvrdit 1) pokračující zpomalování průmyslu (naznačuje PMI v ČR) 2) stále velký přebytek obchodní bilance, zejména díky nízkým dovozům 3) meziročně klesající inflaci a stále zápornou poptávkovou inflaci 4) slabou poptávku domácností (maloobchodní tržby). Můžeme se dočkat dalších komentářů ze strany představitelů ČNB ohledně devizových intervencí, zejména po slabších datech. V Polsku zasedá centrální banka, po nevalných datech v posledních týdnech čekáme společně s trhem další snížení sazeb. 

FI a FX

Koruna může být citlivá na případná negativní překvapení z domácích makro zpráv (umocňovaly by očekávání intervencí ČNB), s PLN by snížení nemělo zahýbat, je očekávané. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).