Hlavní navigace

Dolar dnes asi posílí kvůli dobrým zprávám z trhu nemovitostí

25. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší zasedání Fedu nic zajímavého nepřineslo. Přesto by měl dolar dnes posilovat. Pravděpodobně ho podpoří data z trhu nemovitostí.

Říjnové PMI v EMU se udrželo na nízkých úrovních (ve službách i v průmyslu kolem 45–46), což je společně s vývojem spotřebitelské důvěry a (rovněž dnes zveřejněným indexem IFO v Německu) konzistentní s recesí v EMU kolem 0,6%-1% r/r ve 2H12. Horší než samotné číslo je ještě skutečnost, že očekávání jsou špatná – ve službách dokonce na nejnižší úrovni od února 2009. Dluhová krize a její projevy v reálné ekonomice se nevyhýbají ani Německu – výrobní PMI se vrátil do oblasti 45 bodů, kompozitní PMI dosáhl 48,1. Německo tak vypadá v nejlepším na stagnaci ve 2H12. Vzhledem k tomu, že slabé bylo i německé IFO (100, nejnižší úroveň od 1Q10), oslabilo EUR někam k 1,29 (z 1,3), dnes ráno se však znovu vrátilo nad 1,3. Co se týče komponent IFO, situace se zhoršila ve všech segmentech, nejvíce v obchodu a v průmyslu. 

V ČR promluvila dvojice bankéřů. Poměrně zajímavý byl P.Řežábek, který (což nebývá zvykem) lehce kritizoval vládu za to, že svou fiskální politikou neguje snahu ČNB vytáhnout ekonomiku z recese. Ohledně FX intervencí je opatrný – nevylučuje je, ale je potřeba je pořádně zvážit. Podobně jako my si myslí, že kačka by vzhledem k recesi měla být slabší (my přidáváme ještě zhoršující se makro situaci v EMU, nevyřešenou dluhovou krizi a domácí politické napětí jako další faktory, proč by kačka měla oslabit). Kačka je na 25, vidíme prostor pro oslabení až ke 25,50. 

L.Lízal, další člen BR ČNB, řekl, že pokud nová prognóza (na dalším zasedání o týden ve čtvrtek) bude podobná té minulé (což je v podstatě jisté), můžou sazby klesnout dále na nulu nebo velice blízko nuly (např. 0,05%). My takový vývoj čekáme, i když je nám jasné, že v reálné ekonomice to příliš změny nezpůsobí. 

skoleni_13_10

Včerejší zasedání FEDu nepřineslo nic extra zajímavého: nákupy MBS (40 mld. USD / rok) zůstávají, slib ponechat sazby nízko do poloviny 2015 také. Fed řekl, že (1) ekonomika je sice mírně lepší (spotřebitelská poptávka, trh nemovitostí), ale že to není zatím dost (2) že nedávný mírný nárůst inflace je pouze přechodnou záležitostí. Větším strašákem dle nás pro Fed zůstává možnost rychlého utažení fiskální politiky. 

 Dnes v USA objednávky zboží DD spotřeby a pokračující prodeje domů; po velkém, –13,2%, propadu v minulém měsíci (který byl ale způsoben jednorázovými faktory – letadla) se čeká dramatický růst. Pokračující prodeje domů by se rovněž měly zařadit mezi lepší nedávná data z trhu nemovitostí. Dolar tak dnes nejspíš mírně posílí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).