Hlavní navigace

Dolar během pondělí mírně korigoval své předchozí ztráty

17. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Index ekonomické aktivity z okolí New Yorku se v září neočekávaně propadl na 6,29 bodu ze srpnových 8,24 bodu (trh 9,10 bodu).

Zprávy a události

Index ekonomické aktivity z okolí New Yorku se v září neočekávaně propadl na 6,29 bodu ze srpnových 8,24 bodu (trh 9,10 bodu). Americká průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 0,4 % m/m (trh +0,5 %) a využití kapacit se zvýšilo o 0,2 pb na 77,8 % (trh 77,9 %).

Meziroční inflace v eurozóně byla potvrzena na původním odhadu 1,3 %, když meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %.

České ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,1 % m/m (trh +0,1 %). Meziročně výrobní ceny vzrostly o 0,5 % (trh +0,7 %).

Polská jádrová inflace dosáhla v srpnu 1,4 % y/y v souladu s očekáváním trhu. Meziměsíčně jádrové ceny poklesly o 0,1 %.

Dolar během pondělí mírně korigoval své předchozí ztráty

Dolar včera a během dnešního asijského obchodování mírně korigoval své ztráty, které utrpěl během víkendu a začátku pondělní seance. Z makroekonomických dat jsme se dočkali amerického indikátoru aktivity v okolí New Yorku a srpnové průmyslové produkce. Oba indikátory mírně zaostaly za očekáváním, ale pro trhy to nebyly zásadní zprávy. Tou hlavní událostí bude až dnešní a zítřejší zasedání americké centrální banky.

Investoři dnes budou sledovat především zářijový německý Zew index důvěry investorů v největší evropskou ekonomiku. Ten v obou svých složkách (hodnocení současné situace i očekávání) v červenci výrazně polepšil a další růst indexu se očekává i pro srpen díky postupujícímu (pomalému) oživení v EMU i celé globální ekonomice.

V USA bude zveřejněna srpnová spotřebitelská inflace, která by měla v meziročním vyjádření zpomalit na 1,6 % z červencových 2,0 %. Především ale na druhém břehu Atlantiku začne dlouho očekávané zasedání americké centrální banky; jeho výsledky se ale dozvíme až zítra.

Pozitivní nálada investorů prospěla zlotému a forintu

Dění v regionu stejně jako ostatním světovým trhům včera dominovalo víkendové rozhodnutí Larryho Summerse dále neusilovat o post prezidenta Fedu. Pro investory se jedná o zprávu, která svědčí rizikovým aktivům (Summers je vnímám jako zastánce utaženější měnové politiky), což se projevilo především na kurzu zlotého a forintu proti euru. Polská měna posílila o necelou třetinu procenta, forint si připsal zhruba dvě třetiny procenta. Koruna jako regionální bezpečný přístav na takové zprávy příliš nereaguje. To se potvrdilo i včera, když si proti euru připsala jen zhruba dvě desetiny procenta a posunula se mírně pod úroveň úrovni 25,75 CZK/EUR.

Srpnové ceny českých průmyslových výrobců se snížily oproti červenci o 0,1 % (trh naopak očekával mírný růst). Nižší byly ceny v odvětví dopravních prostředků a ceny kovů, naopak nepřekvapivě rostly ceny v odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných výrobků. Důvodem je především zvýšení cen ropy v korunovém vyjádření. V meziročním vyjádření ceny průmyslových výrobců rostly o 0,5 % (trh +0,7 %). Naopak ceny zemědělských výrobců, které se v důsledku promítají do cen potravin v rámci spotřebitelské inflace, se poprvé od loňského července meziročně snížily (meziměsíčně spadly dokonce o 4,7 %). Tento vývoj svědčí o stabilizaci cen po loňské špatné úrodě. Ta letošní by měla podle odhadu ČSÚ být dobrá, což by mohlo růst cen potravin dále omezit.

Dnešní den by měl být z pohledu makroekonomických údajů spíše nezajímavý, když budou zveřejněny pouze indikátory z polského trhu práce. Regionální měny by proto měly být ve vleku událostí v zahraničí, dnes by se mělo jednat konkrétně o zářijový německý Zew index. Jeho trhem očekávaný růst by se mohl projevit i zlepšením vyhlídek pro celý středoevropský region a tlakem na posílení místních měn.

Česká swapová křivka včera prudce poklesla a navíc snížila svůj sklon, když se krátký konec propadl o 4,5 bb a dlouhý konec dokonce o 8,5 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).