Hlavní navigace

Dohoda v USA pomohla euru. Na jak dlouho?

3. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euro zahájilo letošní rok oproti dolaru úspěšně. Pozitivně zareagovalo na dohodu mezi republikány a demokraty v USA, která ale nepřináší definitivní řešení.

Zprávy a události

ISM index průmyslové aktivity v USA se v prosinci zvýšil na 50,7 bodu z listopadových 49,3 bodu a překonal tak průměrné očekávání trhu ve výši 50,3 bodu.

PMI index průmyslové aktivity za eurozónu zaznamenal v prosinci podle finálního výsledku mírné snížení z listopadových 46,2 bodu na 46,1 bodu. Rychlý odhad přitom ukazoval na nepatrné zlepšení na 46,3 bodu.

Podle finálního výsledku spadl německý PMI v prosinci na 46,0 bodu z listopadových 46,8 bodu. Rychlý prosincový odhad přitom ukazoval na 46,3 bodu.

Německé spotřebitelské ceny se v prosinci podle předběžného odhadu zvýšily o 0,9 % m/m. Jejich růst tak překonal tržní očekávání ve výši +0,7 % m/m. V meziročním vyjádření růst cen zrychlil na 2,1 % y/y z listopadových 1,9 % y/y.

Český PMI index průmyslové aktivity se v prosinci dále propadl až na 46,0 bodu z listopadových 48,2 bodu. Trh čekal pouze nepatrné zhoršení na 48,0 bodu.

Státní rozpočet skončil v loni se schodkem 101 mld. CZK proti plánovaným 105 mld. CZK.

Aktivita v maďarském průmyslovém sektoru se dostala do pásma kontrakce. Ještě v listopadu se totiž PMI index nacházel v růstovém teritoriu, když dosahoval 52,1 bodu, v prosinci však spadl na 48,9 bodu.

Aktivita v polském průmyslu byla sice, měřeno PMI indexem za prosinec, vyšší (48,5 bodu), než s čím počítal tržní konsensus (48,0 bodu), stále se však nachází v pásmu snižující se aktivity.

Dohoda ohledně „fiskálního útesu“ euru pomohla. Na jak dlouho?

Společná evropská měna zahájila letošní rok proti dolaru úspěšně. Během asijské seance si připsala jeden cent, když se kurz posunul z cca 1,32 USD/EUR k 1,33 USD/EUR. Euro pozitivně reagovalo na americkou politickou dohodu mezi republikány a demokraty a tedy oddálení pádu z „fiskálního útesu“. Verze schválená oběma komorami Kongresu ale definitivní řešení nepřináší. V podstatě se jedná pouze o získání času oddálením účinnosti výdajových škrtů o dva měsíce. Ústředním bodem je definitivní potvrzení daňových úlev pro střední třídu a zvýšení daní nejvyšší příjmové skupině.

Zisky však společná evropská měna dlouho neudržela. Během dopoledne euro začalo své noční zisky mírně umazávat posunem k 1,3260 USD/EUR. Během dnešní asijské seance se kurz dostal dokonce pod 1,3150 USD/EUR. Náladu hráčům na trhu zkazily PMI indikátory aktivity z průmyslového sektoru z jednotlivých evropských zemí i za eurozónu jako celek. V prosinci došlo k dalšímu poklesu indikátorů hlouběji do pásma kontrakce. Recese v eurozóně tak pokračuje. Naopak americký ISM se v prosinci vrátil do růstového teritoria.

Dnešní den přinese některé zajímavé ekonomické indikátory, které by měly vyznít ve směru povzbuzení tržního optimismu, z čehož by společná evropská měna měla profitovat. I když německá ekonomika zpomaluje, situace na trhu práce se (zatím) nijak dramaticky nezhoršuje a prosincová statistika by měla tento fakt potvrdit. I když by se měl počet nezaměstnaných Němců zvýšit o zhruba 10 tisíc, míra nezaměstnanosti by se měla držet na nízkých 6,9 %. Listopadová peněžní zásoba (M3) by měla zrychlit tempo svého růstu z říjnových 3,1 % y/y na 3,5 % y/y za listopad (dle konsensu agentury Bloomberg). Odpolední odhad agentury ADP ohledně počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru i pravidelná statistika týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti by měly poukázat minimálně na stabilizaci situace na americkém trhu práce.

Koruna na úvod roku 2013 pod mírným prodejním tlakem

Koruna vůči euru během prvního obchodního dne roku 2013 mírně oslabovala, když ztratila lehce přes půl procenta. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě v okolí 25,10 CZK/EUR, postupně se kurz vyšplhal těsně nad 25,20 CZK/EUR. Domácí měně příliš neprospělo zveřejnění prosincového PMI indexu průmyslové aktivity. Podmínky v tomto sektoru se totiž v závěru loňského roku dále zhoršily.

PMI index české průmyslové aktivity spadl výrazně pod tržní očekávání až na 46,0 bodu. Pátý pokles v řadě znamená pád na nejnižší úroveň za posledního tři a půl roku. Varující je zejména propad nových objednávek v důsledku nižší poptávky na domácím i zahraničním trhu koncentrující se zejména do automobilového průmyslu a stavebnictví. Jedná se tedy o další z řady indikátorů, že recese, která začala na počátku loňského roku, přetrvala až do jeho závěru.

skoleni_8_6

Ještě výrazněji během včerejšího dne proti euru oslaboval maďarský forint, a to o více než ¾ procenta ke 293 HUF/EUR. Ten reagoval na velké zklamání, které přinesl PMI index. Zatímco ještě v listopadu aktivita v maďarském průmyslovém sektoru rostla, prosinec znamenal výrazný pád. Nicméně v závěru včerejší seance forint své ztráty dokázal vymazat. Jedinou středoevropskou měnou, která zahájila rok nepatrným posílením, byl polský zlotý. I když se i polský PMI index nachází pod úrovní 50 bodů, tedy v pásmu snižující se aktivity, výsledek trh nezklamal a skončil nad průměrným tržním očekáváním.

Dnešní ekonomický kalendář pro střední Evropu nic nepřináší. Obchodování se tak bude řídit především náladou hráčů na globálních trzích. Pokud data z Německa / USA nezklamou, středoevropské měny by mohly určitou podporu pocítit. Z fundamentálního pohledu však důvod k posilování není. Zahraniční poptávka ve všech středoevropských zemích slábne.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).