Hlavní navigace

Dohoda OPEC poslala akcie ropných firem vzhůru

30. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Oči investorů dnes mířily na schůzku zástupců OPEC, kteří se dnes dohodli na prvním snížení těžby ropy od roku 2008. Kartel bude těžit maximálně 32,5 mil. barelů denně, což je o 1,1 mil. méně, než činí denní produkce nyní.

Oči investorů dnes mířily na schůzku zástupců Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC). Ti se dnes dohodli na prvním snížení těžby ropy od roku 2008. Kartel nyní bude těžit maximálně 32,5 mil. barelů denně, což je o 1,1 mil. méně, než činí denní produkce nyní.

Podíl OPEC na celosvětové produkci dosahuje zhruba třetiny. Otázkou je, jak na tuto dohodu zareagují nečlenské země. Cena černého zlata reagovala na zprávu růstem o téměř 8 %. Výsledek jednání se projevil i na výrazném růstu cen akcií ropných společností. Energetický sektor si tak polepšil o téměř čtyři procenta. S větším odstupem se dařilo i těžařům a zpracovatelům dalších komodit (+1,2 %) nebo finančním institucím (+0,7 %). Celý evropský akciový trh si dle indexu Stoxx 600 v závěru seance připisuje zhruba půl procenta.

Tip do článku - účto fakturace duben

Není překvapivé, že energetické tituly mají hlavní slovo i v zámoří, kde rostou o více jak čtyři procenta. Dalším stimulem je i zpráva americké energetické agentury (EIA) o poklesu zásob ropy. Společně s finančními a komoditními akciemi však pouze kompenzují poklesy ostatních sektorů. Index S&P 500 tak prakticky na úvod obchodování kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. Zveřejněné statistiky z trhu práce v soukromém sektoru vyzněly mírně optimisticky a podporují očekávání zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání Fed. Klíčových dat se dočkáme v pátek, kdy budou publikovány údaje za celou ekonomiku.

Pražská burza ukončila středeční dění se ziskem 0,2 %. Dařilo se spíše menším společnostem v čele s textilkou Pegas, jejíž akcie vzrostly o 2,7 %. Naopak největší emise na pražském parketu, ČEZ, byla nejhorší, když akcie spadly o 2,2 %. Trio propadlíků dnes doplňuje Philip Morris (-1,4 %) a Fortuna (-1,0 %).  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).