Hlavní navigace

V Americe přituhuje, dohoda ohledně fiskálního útesu v nedohlednu

15. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Americe začíná při jednáních ohledně fiskálního útesu přituhovat. Obama se podle vlastních slov odmítá nechat vydírat požadavkem na nižší výdaje.

Průmyslová produkce v EMU klesla v listopadu o 0,3% m/m (meziročně –3,7% r/r), což se po propadech o 2,3% m/m v 09/12 a 1% m/m v 10/12 dá považovat za celkem ok ( i když očekávání trhu bylo optimističtější). Většina dat za státy jako Německo už byla předtím, takže tolik se na celkovém příběhu nezměnilo. Struktura: pozitivní je růst (0,7% m/m, nejvíce od srpna 2012) produkce kapitálového zboží (= proxy pro investice), nepřekvapil pokles o více než 1% u spotřebních věcí. Ačkoliv PMI i poslední německé objednávky zůstaly slabé, IFO a produkce investičních věcí naznačuje, že v 1Q13 by produkce mohla, jak čekáme, dosednout na dno. Stále tak držíme příběh dosažení dna v 1Q13 a stagnace ve 2Q13, mírné oživení vidíme ve 2H13. 

Dnes finální data za inflaci v Německu, udrží se lehce 2%, ale hlavně díky nepoptávkovým vlivům. Nic, co by mělo vzrušovat ECB nebo Bundesbanku. 

Guvernér ČNB včera potvrdil, že je „možné, že ČNB bude v 1H13 intervenovat proti koruně“. Přidal se tak znovu k ostatním, kteří o tom mluví už dobré tři měsíce. Vnímáme to jako další verbální intervenci, v případě stagnace či mírného poklesu ekonomiku si nemyslíme, že ČNB bude chtít oslabit kačku ze stávajících úrovní. A také si nemyslíme, že intervence nějak velmi pomůžou (bude tam negativní dopad na spotřebu domácností, např.). Kačka je stále kolem 25,60. 

Polská inflace za prosinec dosáhne 2,5%, což reflektuje hlavně slabou poptávkovou inflaci (klesá jádrová inflace) a podobně jako v ČR i klesající ceny PHM. To by mělo dle nás utvrdit polskou centrální banku v tom, že je možno dále snížit sazby – čekáme 1, max. 2 snížení sazeb v prvním pololetí 2013 (inflace klesne v dalších měsících dokonce dále, dno vidíme 1,6% na přelomu 1Q13 a 2Q13) 

skoleni_8_6

Zajímavý je vývoj EURCHF, který sledujeme a o kterém se bavíme zde už delší dobu – ten se dostal na nejslabší hodnotu za rok (1,22; k tomu vývoj na trhu opcií ukazuje na napětí) a může se stát, že se stav, který trval v poslední době (tj., příliv investic do bezpečného Švýcarska z dluhovou krizí postižené EMU), se rychle obrátí. Tomu nahrává i nás náhled na postup dluhové krize – neříkáme, že je u konce, ale největší systémová rizika tak, jak jsme je viděli koncem 2011 nebo v létě 2012 jistě pominula. V takovém případě nastane dle nás rychlý pohyb opačným směrem – v tomto směru (long EURCHF) doporučujeme zvážit případnou spekulativní pozici (výhodou je, že případná ztráta je limitována fluorem, který vynucuje SNB). 

V Americe přituhuje ohledně fiskálního útesu – Obama odmítl jednat s Republikány a odmítl se „nechat vydírat“. požadavkem, aby představil nižší výdaje než mu Republikáni odsouhlasí vyšší strop zadlužení. Republikáni si evidentně chtějí po (z jejich pohledu ponižujícím řešení) fiskálním srázu chtějí zlepšit renomé. No, čeká nás horký měsíc, dva, v únoru se k tomu přidá. Dolar je kolem 1,335, mým osobním názorem je, že tahle nervozita jen tak nepovolí a může jej posunout až k 1,35. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).