Hlavní navigace

Dohoda o restrukturalizaci řeckého dluhu je blízko - pochybnosti však zůstávají…

30. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Patrně již jen hodiny nás dělí od okamžiku, kdy řecká vláda uzavře se soukromými věřiteli dohodu o restrukturalizaci vládního dluhu.

Pokud se ukáží prosakující zprávy z jednání o restrukturalizaci pravdivé, pak vše skončí tak, že banky nakonec odepíší téměř 70 % (čisté současné hodnoty) řeckého dluhu.

To je v globálním měřítku určitě pozitivní zpráva, která má ovšem v sobě i svůj velmi hořký rozměr, jenž spočívá tom, že výsledná dohoda o výši restrukturalizace není výsledek, nad kterým by privátní věřitelé mohli plesat.

Tak především již předem panuje všeobecná skepse z toho, že ani odpis 100 mld. euro řeckému státu nepomůže dostat jeho veřejné finance na udržitelnou dráhu. Zřejmě i proto pak oficiální věřitelé v čele s Německem formulují nápady typu “rozpočtového protektorátu”, který by zajistil, že fiskální úspory budou opravdu implementovány bez ohledu na to, co si o tom řecký občan myslí.

Potíž je ovšem v tom, že drastické škrty povedou minimálně v krátkém období k dalším propadům ekonomiky a tudíž i rozpočtových příjmů.

I když soukromí věřitelé zkrátí svoje pohledávky za řeckým státem o 70 %, stále ještě bude zbývat dluh v rozsahu cca 140–145 % HDP.

Bude-li totiž ekonomika dále padat, pak ani při velmi nízkých úrocích nebude v moci řeckého státu takto velký dluh splácet. To bude od věřitelů vyžadovat obstarání dalších ještě levnějších půjček a další oběti v podobě “dobrovolných” odpisů zbývajícího dluhu.

Kromě dalšího dějství řecké dluhové tragédie mohou tento týden globální trhy zaměstnávat zprávy o tom, jak se daří hlavním světovým ekonomikám v čele s tou americkou. V průběhu následujících pěti pracovních dní budou totiž zveřejněna velmi důležitá konjunkturální data, kde na prvním místě bude údaj z amerického trhu práce.

Vše přitom nasvědčuje tomu, že nehledě na nejistotu panující okolo Řecka & spol. se americké ekonomice až překvapivě daří a je dost dobře možné, že trh práce již druhý měsíc v řadě “vytvořil” 200 tisíc pracovních míst. Takové výsledky se přitom objevují jen při opravdu solidní konjunktuře…

Autor je analytik ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).