Hlavní navigace

Dohoda o amerických fiskálních škrtech zkrachovala

24. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americká politická garnitura se na rozpočtových škrtech sice neshodla, nicméně z dlouhodobého horizontu není tato nedohoda zase až tak zásadní. Návrh dohody obsahoval rozpočtové škrty ve výši pouhých 1,2 bilionů dolarů. To přibližně představuje výši rozpočtového deficitu za loňský rok.

1,2 bilionu dolarů je málo. I kdyby byla dohoda schválena, z dlouhodobého hlediska by se problémy amerických státních financí nevyřešily. Podle mého názoru by bylo třeba posunout desetinou čárku o jedno místo doprava, tedy na 12 bilionů dolarů.

Americká rozpočtová sekera je totiž vskutku obrovská. Například v roce 2010 rozpočtové příjmy činily 2162 mld. dolarů a výdaje 3456 mld. dolarů. Deficit tak činil 1294 mld. dolarů. Americká federální vláda si tak musela půjčit téměř 1,3 bilionu dolarů. Jinak řečeno, na každý utracený dolar téměř 40 centů. Letos je na tom rozpočtová bilance podobně.

Tato dluhová dynamika pravděpodobně není z dlouhodobého horizontu udržitelná. USA mají jediné štěstí, že je dolar klíčovou světovou rezervní měnou, kdy devizové rezervy centrálních bank na celém světě jsou přibližně z 60 procent tvořeny dolarovými rezervami. Ty jsou přitom ve velké míře zainvestovány právě do amerických vládních dluhopisů (Treasuries).

FIN revoluce - tip do článku 1

Federální vláda má tak po dolaru, resp. svých dluhopisech zajištěnu kontinuální poptávku. To je také jedním ze zásadních důvodů, proč jsou momentální úrokové náklady na obsluhu celého dluhu ve výši kolem 15 bilionů dolarů na velice nízké úrovni. Například výnos do doby splatnosti, resp. tržní úrok z desetiletého dluhopisu v úterý odpoledne činil pouhých 1,94 procenta.

Co se amerického ratingu týče, agentura Standard & Poor’s jej potvrdila na úrovni AA+. Přitom 5. srpna rating snížila z úrovně AAA, což bylo první snížení amerického ratingu za uplynulých 70 let. Agentura Moody’s potvrdila rating AAA s negativním výhledem. Agentura Fitch ve svém prohlášení uvedla, že jak již prohlásila v srpnu, nedohoda pravděpodobně vyústí v „negativní ratingovou akci“, tedy pravděpodobnou revizi výhledu ratingu na negativní stupeň. Revize ratingu by přitom měla být dokončena do konce listopadu.


Autor článku

Autor působí jako Portfolio Manager ve společnosti Conseq Investment Management.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).