Hlavní navigace

Dohady nad výstavbou nových jaderných reaktorů

Miroslav Frayer

Výstavba nových jaderných bloků by měla probíhat dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka skrz zvláštní podnik. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka naopak chtějí, aby odpovědnost za investice nesla firma ČEZ.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní události

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek preferuje variantu vzniku zvláštního státního podniku na výstavbu jaderných reaktorů.
Valná hromada ČEZ schválila dividendu ve výši 40 Kč na akcii, nevyplacení odměn vedení firmy a změnu dvou zástupců v dozorčí radě.
VIG rozšiřuje své působení v Litvě skrz akvizici lokálního poskytovatele životního pojištění.
Evropské akcie by na začátku týdne měly výrazně poklesnout.
Na úvod týdne se dočkáme americké průmyslové výroby, předstihového indikátoru výrobní aktivity v okolí New Yorku a kapitálových toků. V eurozóně to bude obchodní bilance.
Société Générale začala nově pokrývat akcie španělského dodavatele automobilových komponent CIE Automotive s doporučením koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 si v posledním dnu minulého týdne pohoršil o 0,7 %, když dolů jej poslaly všechny hlavní sektory v čele s energetickým sektorem. Nepomohla mu ani výrazně lepší spotřebitelská důvěra.
Asijské burzy zahájily obchodování v novém týdnu poklesem. Nejhůře se daří čínským akciím, kde přetrvávají obavy z toho, že záplava nových primárních úpisů povede k odlivu prostředků zainvestovaných do stávajících akcií.

ČEZ

Výstavba nových jaderných bloků by měla probíhat dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka skrz zvláštní podnik. Stát by od ČEZ odkoupil za několik miliard potřebný majetek, odborníky a know how a pod hlavičkou nového podniku stavěl zcela na své riziko. V takovém případě by odpadla nutnost poskytovat garance výkupních cen elektřiny a obhájit je před Evropskou komisí. Tento postoj však naráží na nesouhlas ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky. Ti chtějí, aby odpovědnost za investice nesla polostátní firma ČEZ.

Valná hromada v pátek rozhodla o vyplacení dividendy ve výši 40 Kč na akcii, což představuje výplatní poměr přes 95 %. Zároveň také odsouhlasila, že členové představenstva a dozorčí rady nedostanou odměny z loňského zisku. Změnili se i dva zástupci dozorčí rady.

Management společnosti na valné hromadě uvedl, že v letošním roce se úspory vyšplhají na 6,4 mld. Kč, díky čemuž se provozní zisk EBITDA zvýší o 4,9 mld. Kč. Za letošní rok čeká ČEZ provozní zisk na úrovni 70 mld. Kč a očištěný čistý zisk 27 mld. Kč. Ze zahraničí očekává ČEZ pro letošní rok dobré  zprávy. Pozitivně by se mělo projevit předpokládané obnovení přídělů zelených certifikátů v Rumunsku pro větrný park Fantanele a Cogealac. V Bulharsku skončila výroba v elektrárně Varna a v Polsku firma čeká zvýšení marže z výroby v elektrárnách Elcho a Skawina.

Zprávy jsou pro cenu akcií neutrální, jedná se jen o potvrzení dříve avizovaných informací.

VIG

Vienna Insurance Group posílila svoje distribuční kanály v Litvě skrz akvizici poskytovatele životního pojištění Finsaltas. Vybrané hrubé pojistné v loňském roce dosáhlo 7,1 mil. EUR, což představuje necelých 14 % pojistného v baltických zemích v loňském roce. Detaily transakce nebyly zveřejněny, nicméně akvizice malých pojišťoven zapadá do strategie firmy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).