Hlavní navigace

Dohady nad výstavbou nových jaderných reaktorů

15. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výstavba nových jaderných bloků by měla probíhat dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka skrz zvláštní podnik. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka naopak chtějí, aby odpovědnost za investice nesla firma ČEZ.

Hlavní události

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek preferuje variantu vzniku zvláštního státního podniku na výstavbu jaderných reaktorů.
Valná hromada ČEZ schválila dividendu ve výši 40 Kč na akcii, nevyplacení odměn vedení firmy a změnu dvou zástupců v dozorčí radě.
VIG rozšiřuje své působení v Litvě skrz akvizici lokálního poskytovatele životního pojištění.
Evropské akcie by na začátku týdne měly výrazně poklesnout.
Na úvod týdne se dočkáme americké průmyslové výroby, předstihového indikátoru výrobní aktivity v okolí New Yorku a kapitálových toků. V eurozóně to bude obchodní bilance.
Société Générale začala nově pokrývat akcie španělského dodavatele automobilových komponent CIE Automotive s doporučením koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 si v posledním dnu minulého týdne pohoršil o 0,7 %, když dolů jej poslaly všechny hlavní sektory v čele s energetickým sektorem. Nepomohla mu ani výrazně lepší spotřebitelská důvěra.
Asijské burzy zahájily obchodování v novém týdnu poklesem. Nejhůře se daří čínským akciím, kde přetrvávají obavy z toho, že záplava nových primárních úpisů povede k odlivu prostředků zainvestovaných do stávajících akcií.

ČEZ

Výstavba nových jaderných bloků by měla probíhat dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka skrz zvláštní podnik. Stát by od ČEZ odkoupil za několik miliard potřebný majetek, odborníky a know how a pod hlavičkou nového podniku stavěl zcela na své riziko. V takovém případě by odpadla nutnost poskytovat garance výkupních cen elektřiny a obhájit je před Evropskou komisí. Tento postoj však naráží na nesouhlas ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky. Ti chtějí, aby odpovědnost za investice nesla polostátní firma ČEZ.

Valná hromada v pátek rozhodla o vyplacení dividendy ve výši 40 Kč na akcii, což představuje výplatní poměr přes 95 %. Zároveň také odsouhlasila, že členové představenstva a dozorčí rady nedostanou odměny z loňského zisku. Změnili se i dva zástupci dozorčí rady.

Management společnosti na valné hromadě uvedl, že v letošním roce se úspory vyšplhají na 6,4 mld. Kč, díky čemuž se provozní zisk EBITDA zvýší o 4,9 mld. Kč. Za letošní rok čeká ČEZ provozní zisk na úrovni 70 mld. Kč a očištěný čistý zisk 27 mld. Kč. Ze zahraničí očekává ČEZ pro letošní rok dobré  zprávy. Pozitivně by se mělo projevit předpokládané obnovení přídělů zelených certifikátů v Rumunsku pro větrný park Fantanele a Cogealac. V Bulharsku skončila výroba v elektrárně Varna a v Polsku firma čeká zvýšení marže z výroby v elektrárnách Elcho a Skawina.

dan_z_prijmu

Zprávy jsou pro cenu akcií neutrální, jedná se jen o potvrzení dříve avizovaných informací.

VIG

Vienna Insurance Group posílila svoje distribuční kanály v Litvě skrz akvizici poskytovatele životního pojištění Finsaltas. Vybrané hrubé pojistné v loňském roce dosáhlo 7,1 mil. EUR, což představuje necelých 14 % pojistného v baltických zemích v loňském roce. Detaily transakce nebyly zveřejněny, nicméně akvizice malých pojišťoven zapadá do strategie firmy.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).