Hlavní navigace

Dobré zprávy z USA podporují kurz koruny

17. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výsledky zasedání americké centrální banky pomohly i středoevropským měnám. Koruna se například na mezibankovním trhu dostala na nejsilnější hodnotu od konce března.

Zprávy a události

Růst spotřebitelských cen v USA dosáhl v srpnu 0,6 % m/m. Srpnové nominální maloobchodní tržby vzrostly o 0,9 % m/m (trh +0,8 %). Průmyslová produkce se v srpnu propadla o 1,2 % m/m (trh očekával stagnaci). Ukazatel důvěry v ekonomiku michiganské univerzity vzrostl v září na 79,2 bodu (trh 74,0 bodu).

Spotřebitelská inflace v eurozóně byla v srpnu potvrzena na 2,6 % y/y. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, a to především ve skupinách pohonné hmoty a oblečení.

Polská měnová zásoba měřená indikátorem M3 vzrostla v srpnu o 0,7 % m/m. Červencová průmyslová produkce v Maďarsku byla potvrzena na –2,2 % y/y. Meziměsíčně poklesla o 1,2 %.

Euro na novém čtyřměsíčním maximu

Euro si v pátek připisovalo výrazné zisky díky oznámení nového kvantitativního uvolňování Fedu a dalších opatření ke stimulaci americké ekonomiky. Společné evropské měně posléze prospělo i zveřejnění nepříznivých dat v USA. Euro si tak připsalo téměř 2 % a na mezibankovním trhu uzavřelo mírně nad 1,31 USD/EUR.

Páteční data z americké ekonomiky přinesla další zklamání. Srpnová průmyslová produkce se propadla o 1,2 % m/m, když trhy očekávaly stagnaci. Maloobchodní tržby také za srpen sice vzrostly o 0,9 % m/m (trh +0,8 %), důvodem ale byl do velké míry jen nominální nárůst tržeb z pohonných hmot kvůli růstu jejich cen (maloobchodní tržby v USA se vykazují v nominálním vyjádření). Vyšší cenové tlaky potvrdila i srpnová spotřebitelská inflace, která dosáhla 0,6 % m/m. Podle našich kolegů z SG působí výrazně negativně na americkou ekonomiku bezprecedentní sucha, která by mohla snížit HDP v druhé polovině roku až o 0,5 pp.

Dnes se dočkáme údajů pro mezinárodní obchod a platební bilanci v eurozóně, nejedná se ale o nejdůležitější indikátory. Zářijový index výrobní aktivity v okolí New Yorku by se měl podle odhadu trhů zlepšit na –2 body po výrazném srpnovém propadu na –5,85 bodu.

Tento týden bude v úterý zveřejněn zářijový ZEW index v Německu spolu s PMI indexy o dva dny poté. V nich by se už mohl projevit lepší sentiment díky krokům ECB na podporu zemí postižených dluhovou krizí. Důležitý bude i čtvrteční indikátor PMI v Číně za září, v srpnu se totiž propadl hluboko do pásma kontrakce hodnotou 47,6 bodu.

Koruna proti dolaru na půlročním maximu

Výsledky zasedání FOMC v pátek pomohly i středoevropským měnám. Koruna si proti dolaru připsala zisky zhruba dvě procenta, když na mezibankovním trhu posílila až pod 18,60 CZK/USD – nejsilnější hodnotu od konce března. Proti euru si koruna polepšila o zhruba třetinu procenta, když se po páteční 16. hodině obchodovala kolem úrovně 24,40 CZK/EUR. Dařilo se i zlotému, který proti euru posílil o půl procenta. Zisky forintu byly nakonec jen mírné.

Podle nás jsou současné korunové úrovně proti euru neopodstatněně silné. Tento týden by sice ještě mohla přetrvávat dobrá nálada na trzích, když by koruna mohla testovat i spodní úrovně svého současného pásma, v delším horizontu však vidíme spíše tlaky na oslabení koruny. A to jednak z titulu fundamentálních makroekonomických důvodů (recese), tak i kvůli našemu očekávání, že ČNB na svém zasedání 27. září sníží klíčovou repo sazbu na historické minimum 0,25 %. Vzhledem k ponechání sazeb ECB z minulého týdne na stejné úrovni by se tak měl projevit nepříznivý úrokový diferenciál na české měně.

Na makroekonomická data byl pátek chudý. Dočkali jsme se pouze polské měnové zásoby měřené indikátorem M3 za srpen, která vzrostla o 0,7 % m/m. Červencová průmyslová produkce v Maďarsku byla potvrzena na –2,2 % y/y. Meziměsíčně poklesla o 1,2 %.

skoleni_8_6

Dnes se v české ekonomice dočkáme srpnových cen průmyslových výrobců. Ty by se měly v srpnu zvýšit o 0,1 % m/m. Důvodem jsou vyšší ceny ropy v korunovém vyjádření, které budou tlačit nahoru ceny rafinovaných ropných výrobků. Stejným směrem by měly působit i vyšší ceny v zemědělství s dopadem do cen v potravinářském průmyslu. Antiinflační efekt lze naopak očekávat od vývoje koruny vůči euru. Meziroční dynamika produkčních cen by měla vzrůst z 1,3 % v červenci na 1,5 % v srpnu. V Polsku bude zveřejněno plnění státního rozpočtu ke konci srpna.

Dlouhý konec české swapové křivky v pátek částečně následoval pohyb svého eurového protějšku, když vzrostl o 8 bb. Kratší konec se posunul nahoru o 4 bb, křivka tedy zvýšila svůj sklon.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).