Hlavní navigace

Dobré zprávy z USA i Evropy. Trhy ale stejně za chvíli zase vystřízliví

7. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ačkoli mají z posledních novinek trhy dobrou náladu, otázkou je, jak dlouho jim vydrží.

Draghi na napjatě očekávaní tiskovce potvrdil už známá (z porůznu uniklých informací) fakta o novém programu ECB na podporu slabých států EMU MOT (Monetaty Outright Transactions).

Program je teoreticky neomezený, nakupovat by se měly dluhopisy do tří let, ECB nebude mít senioritu, program bude přísně podmíněný a měl by být podpořen EFSF/ESM, nebude stanovena určitá hranice , kterou by ECB bránila, nákupy budou sterilizovány.

Další detaily (a nezapomínejme, že ďábel je skrytý v detailech) by měly být zveřejněny v dodatečné tiskové zprávě. Zároveň byl zrušen dosavadní a v principu podobný program SMP. Trhy nejprve zareagovaly zmateně, ale po uklidnění prvotních výkyvů převládla jasně pozitivní reakce.

Opakuje se tak situace, že evropští představitelé něco ohromného slíbí (ECB naposledy LTRO), trhy zajásají a po nějaké době vystřízliví, což evropské představitele vyprovokuje k tomu, že opět něco slíbí, aby měly trhy chvíli důvod jásat..

Hlavním krátkodobým rizikem je nyní rozhodnutí německého ústavního soudu o ESM příští týden. Dále bude hodně záležet na podmínkách poskytnutí pomoci a jejich přijatelnosti pro ohrožené státy. Zatím však výnosy italských a španělských dluhopisů reagují poklesem, takže se potřeba skutečně program MOT využít momentálně vzdaluje.

ECB poněkud překvapivě ponechala úrokové sazby beze změny na 0,75%. Podle Draghiho ECB již počítala se současným stavem evropské ekonomiky v červenci a není tedy potřeba ekonomiku dále podporovat. ECB však zároveň výrazně snížila růst ekonomiky ve své prognóze na 0,5%. Nelze vyloučit, že pokud nedojde k dalšímu podstatnému zhoršení vyhlídek evropských ekonomik ECB už sazby nesníží. ČNB se sice podle ECB neřídí, ale nelze úplně podceňovat vliv nezměněných sazeb ECB na její měnovou politiku, především přes možný vliv úrokového diferenciálu na kurz koruny a přes kurz koruny do inflace.

Německé tovární zakázky meziročně v souladu s očekáváním klesly o 4,5% a potvrdily tak negativní trend vývoje německého průmyslu. Z našeho hlediska vyslaly varování, abychom nepřeceňovaly pozitivní překvapení ze včerejších dat o vývoji české průmyslové výroby.

skoleni_8_6

V USA výrazně překvapil údaj ADP o vytvořených pracovních místech v soukromém sektoru růstem o 201 000. Trh je tak naladěn optimisticky před dnešními daty z trhu práce. Navíc pozitivně překvapil i ISM nevýrobní také překvapilo pozitivně růstem na 53,7 (čekalo se 52,5). Struktura ovšem až tak pozitivní nebyla, jak aktivita tak nové objednávky mírně klesly, i když se udržely nad 50. Naopak poměrně výrazně stouply subindexy zásoby zakázek a zaměstnanosti a dostaly se nad50, což znamená, že zásoba zakázek a zaměstnanost přestaly klesat.

Koruna a zlotý výrazně reagovaly na ECB a posílily – koruna na 25,63 a zlotý k 4,128. Jen forint výrazně oslabil na 287,3 po tom co premiér Orbán na své facebookové stránce sdělil, že Maďarsko odmítne podmínky MMF pro poskytnutí )úvěrové linky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).