Hlavní navigace

Dobré zprávy pro ekonomiku. Daří se Číně i Německu

8. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Údaje z Německé ekonomiky naznačují, že se její stav začal zlepšovat. Dobrou zprávou pro globální ekonomiku je i to, že růst čínského zahraničního obchodu překonal očekávání.

Průmyslová výroba v Německu rostla v prosinci o 0,3% meziměsíčně v souladu s očekáváním trhu. Jde o zlepšení proti předchozím dvěma měsícům, ne však dostatečně výrazné na to, aby změnilo očekávání, že HDP za čtvrté čtvrtletí bylo velmi slabé. Údaj však potvrzuje to co už naznačily konjunkturální indikátory IFO a ZEW, totiž že se stav německé ekonomiky začal zlepšovat. 

ECB v souladu s očekáváním nezměnila svou měnovou politiku (rozhodnutí bylo jednomyslné) a podle průběhu tiskovky to nevypadá na to, že by ji v dohledné době měnila. Prezident ECB Draghi v podstatě nezměnil hodnocení stavu ekonomiky, ta se pomalu zotavuje, ale nadále podle něj převládají rizika směrem k poklesu a to jak vnitřní tak vnější. Inflace směřuje pod 2% a měla by se tam udržet. Splácení LTRO považuje ECB za příznak stabilizace situace ve finančním sektoru a obecně v ekonomice, tedy pozitivní vývoj. Nadále však bude nabízet bankám likviditu jak slíbila a to minimálně do poloviny letošního roku. Podobně považuje za příznak zlepšování situace silnější euro, zdůraznil, že se jeho hodnota nachází poblíž dlouhodobých průměrů. Kurzem by se ECB zabývala, pokud by ovlivňoval její cíle, tedy především plnění inflačního cíle. Celkově to nevypadalo, že by byl Draghi aktuálním vývojem kurzu nějak znepokojen. Euro zareagovalo posílením na Draghiho poznámku, že silnější kurz znamená nižší rizika vysoké inflace, což zase znamená možnost držet delší dobu velmi uvolněnou měnovou politiku. 

Měnovou politiku nemění ani BoE s výjimkou toho, že oznámila bude reinvestovat prostředky z maturujících dluhopisů (podobně to dělá i Fed). BoE má problém, protože ekonomika zůstává slabá, ale výhled inflace není dostatečně nízký na to, aby zintenzívnila svou snahu o povzbuzení ekonomiky. 

Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nepatrně klesl z 368 000 na 366 000, čekal se pokles na 360 000. Údaj potvrdil stabilní stav trhu práce, odpovídající zhruba stagnaci až velmi pomalému poklesu míry nezaměstnanosti. Z hlediska Fedu tedy jde o údaj indikující pokračování kvantitativního uvolňování v dohledné budoucnosti. 

legislativni_zmeny_21

Růst čínského zahraničního obchodu překonal v lednu očekávání, což je dobrý příznak jak pro Čínu, tak pro celou globální ekonomiku. Export rostl o 25% a import 28,8% meziročně. Přebytek obchodní bilance dosáhl 29,14 ml USD. Zároveň kleslo tempo růstu CPI na 2,0% meziročně. 

Fiskální restrikce se dostala i na úroveň EU. Pod tlakem britského premiéra Camerona by měl rozpočet na léta 2014–2020 dosáhnout 960 mld EUR, což je jednak méně než původní návrh ve výši 1 047 mld EUR a jednak méně než 994 mld EUR v současném rozpočtovém cyklu. Nespokojená je hlavně Francie, její prezident Hollande se obává, že úspory by mohly poškodit ekonomiku. Realita je taková, že rozpočet EU představuje zhruba 1% HDP EU a rozsah snížení je tedy z hlediska reálného dopadu na evropskou ekonomiku zcela zanedbatelný. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).