Hlavní navigace

Dobré zprávy o české ekonomice podtrhne další pokles nezaměstnanosti

8. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA poklesl více, než čekal trh na 267 tis. osob. Počet osob dále pobírajících podporu v nezaměstnanosti nicméně vzrostl na 2,19 mil. osob.

Maloobchodní tržby v České republice v únoru vzrostly o 10,5 % y/y (trh 8 %), bez zohlednění prodejů aut o 8,5 % y/y (trh 5,9 %). Průmyslová výroba vzrostla o 5,6 % y/y (trh 5,3 %). Stavebnictví pak pokleslo o 2,3 % y/y. Devizové rezervy v únoru vzrostly o 2,7 mld. EUR (600 mil. samotná intervence na FX trhu).

Hodnocení politiky ECB pod palbou komentářů

Včera bylo obchodování na měnovém páru USD/EUR pod velkým množstvím komentářů ze strany představitelů ECB. Nakonec společná evropská měna oslabila asi o 0,2 %.

Konala se totiž konference ECB s analytiky, kteří sledují její kroky. Na ní se člen její rady P. Praet vyjádřil, že politika ECB, kterou implementuje od roku 2014, je efektivní. Slabá inflace je důsledkem dalších objevujících se šoků, a pokud se budou další přicházet, tak měnová politika na to bude patřičně reagovat. Na závěr také přítomné ujistil, že nějaká forma rozdávání peněz (helicopter money) nebyla na posledním jednání rady guvernérů vůbec na stole. B. Coer zase potvrdil, že pokud se rizika ekonomického vývoje materializovala, tak by ECB jednala s dostatečnou razancí. Dále přítomné ujistil tím, že ECB při svém rozhodování nekouká na to, jak jednají ostatní nositelé politik v rámci euro zóny či jiných centrálních bank ve světě. Zároveň se ovšem vyjádřil, že pokud by také jednali i ostatní nositelé politiky, tak celkový mix politik by byl efektivnější. Samozřejmě měl na mysli fiskální politiku.

Místopředseda ECB V. Constancio zase představoval výroční zprávu ECB před hospodářským výborem Evropského parlamentu v Bruselu. Zopakoval tam, že ECB je připravena udělat cokoliv bude potřeba, aby dosáhla cenové stability. Zároveň si postěžoval, že institucionálně nedodělaná měnová unie ji tak činí křehkou vůči ekonomickým šokům.

K těmto vyjádřením se během dne přidalo ještě zveřejnění zápisu z jednání rady guvernérů. Rada guvernérů diskutovala osvobození od negativních sazeb pro některé hráče na trhu, ale protože toto schéma bylo shledáno jako příliš komplexní, tak od toho bylo upuštěno. Uvažovali, ale ještě o větším snížení sazeb než nakonec bylo schváleno.

Sám šéf ECB M. Draghi pak v Portugalsku před Státní radou (poradní orgán prezidenta, který vykonává většinu jeho pravomocí) hovořil o tom, že státy eurozóny by měly pracovat na institucionálním dobudování měnové unie, protože to je podle něho potřeba a ne pouze luxus. Zároveň upozornil, že vidí prostor pro další fiskální uvolnění, který by přineslo další růst do Evropy.

Na jednom diskuzním panelu se setkali američtí centrální bankéři – současná šéfka Fedu Yellen a její předchůdci Bernanke, Greenspan, and Volcker. Současná guvernérka Fedu ocenila americkou ekonomiku za progres, který učinila a stále ještě dělá. Trh práce by ale mohl ještě dále zlepšit. V tomto smyslu vidí, že dvouprocentní inflační cíl je sice důležitý milník, ale ne strop. Bernake zhodnotil program kvantitativního uvolnění jako úspěšnou periodu.

Kurz koruny atakuje ochranné pásmo devizového závazku

Koruna se včera opět po několika dnech obchodovala v blízkosti oblasti, kde intervenuje ČNB, 27,02 CZK/EUR. Shodou okolností byla včera zveřejněna statistika intervencí ČNB za únor. Ta v tomto měsíci utratila dalších 623 mil. EUR na podporu kurzového závazku. Přiblížení ke hranici 27,02 CZK/EUR je důsledkem dalších včera zveřejněných zpráv.

Ty v souhrnu vydaly velmi pozitivní zprávu o stavu českého hospodářství. Únorová čísla jsou sice pod vlivem přestupného roku, který přinesl jeden o jeden pracovní den více, což by nebylo až tak výjimečné, ale neubral 24h pro ekonomické aktivity o víkendu. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 5,6 % y/y, po očištění o kalendářní efekty 1,4 % y/y. Dařilo se především automobilovému sektoru. Zároveň ovšem vrostly také průmyslové tržby i nové zakázky v průmyslu. Stavebnictví proti našemu očekávání nepokleslo o více jak 10 % y/y, ale pouze o 2,3 % y/y především vlivem pozemního stavitelství. Podle očekávání zaostává dynamika inženýrského stavitelství, které nedostává podporu z EU fondů, jak tomu bylo v minulosti a svou roli hraje pravděpodobně i nová právní úprava vydávání EIA. Maloobchodní tržby bez aut pak meziročně přidaly 8,5 %, po kalendářním očištění o 4 %. Nejrychleji rostly prodeje nepotravinářského zboží, což odráží dobrou situaci domácností.

Údaje o dobré kondici českého hospodářství by měl dnes podpořit i podíl nezaměstnaných. Očekáváme, že by měl dále poklesnout o 0,2 pb na 6,1 %.

skoleni_29_6

Ostatní regionální měny ztrácely. Maďarský forint ztratil 0,1 %. Dnes by jeho obchodování mělo dostat impulsy v podobě zveřejnění inflace za březen či obchodní bilance za únor. Polský zlotý včera už ztratil asi 0,75 %.

Česká swapová výnosová křivka snížila svůj sklon, když na dlouhém poklesla o 1 bb níže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).