Hlavní navigace

Dobré statistiky z amerického trhu práce mohou podpořit dolar

5. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pozornost trhů se dnes obrátí na dubnové údaje z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst by měl být slušný, stejně jako růst mezd. Investoři budou zároveň napjatě očekávat výsledek francouzských prezidentských voleb, kde má větší šance na vítězství Emmanuel Macron.

Očekáváme nárůst počtu pracovních míst v USA

Americká ekonomika podle našich odhadů vytvořila v dubnu 165 tis. nových pracovních míst, což by představovalo slušné oživení a korekci oproti 98 tis. za březen (to propadla tvorba pracovních pozic ve stavebnictví a vzdělávání). I tento údaj ale může pro trhy představovat mírné zklamání, protože konsenzus analytiků předpokládá 190 tis. nových míst. Důležitější ovšem je, že průměrné hodinové výdělky by měly vzrůst o solidních 0,3 % m/m a udržet meziroční tempo růstu na 2,7 %. Míra nezaměstnanosti by měla mírné vzrůst na 4,6 % kvůli očekávanému růstu pracovní síly. Celkově by však dnešní statistiky měly naznačit lepší ekonomickou výkonnost ve Spojených státech než v Q1 17, kdy HDP vzrostlo jen o 0,7 % q/q (anualizovaně).

Euro na nejsilnější úrovni za posledních šest měsíců

Společná evropská měna včera proti dolaru posílila o půl procenta na 1,098 USD/EUR, nejsilnější úroveň od loňského listopadu. Za tím zřejmě stojí výsledek francouzské televizní debaty mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Pen, kterou podle komentářů vyhrál Macron, a dále tak vzrostly jeho šance na vítězství v nedělních volbách. Dobrá data ze Spojených států tento pohyb nebyla schopna zvrátit.

Regionální kalendář je dnes prázdný

Na regionálních trzích dnes nebudou zveřejněna žádná důležitá data. Nás budou nejvíce zajímat komentáře centrálních bankéřů k měnové politice po včerejším zasedání ČNB.

Koruna na zasedání ČNB reagovala oslabením

Česká koruna v reakci na včerejší prohlášení bankovní rady ČNB oslabila vůči euru o zhruba sedm haléřů, tedy o třetinu procenta k hodnotě 26,81 CZK/EUR. Za tím stojí především zklamání investorů z aktuální prognózy centrální banky. ČNB nově očekává pomalejší růst úrokových sazeb. V letošním roce prognóza předpovídá dvoje zvýšení sazeb, další růst by měl ale přijít až na podzim roku 2018. Někteří spekulanti sázeli na to, že centrální banka bude odhadovat rychlejší zvyšování úroků díky zvýšení inflace, výbornému stavu české ekonomiky, a tak nutnosti zpřísnit měnové podmínky.

skoleni_29_6

My nadále očekáváme, že ČNB zvýší sazby v letošním roce jednou. Dojít by k tomu mělo nejpozději v Q4 17, ale pokud koruna neposílí, můžeme se dočkat růstu sazeb už v srpnu. Zároveň však předpokládáme čtvero zvýšení sazeb v roce 2018.

Očekávání pro růst sazeb ČNB jsou nyní klíčovým faktorem vývoje kurzu koruny. Pokud by se ukázalo, že ČNB nakonec plánuje rychlejší zvyšování úrokových sazeb, mohlo by to korunu výrazněji podpořit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).