Hlavní navigace

Dobré ekonomické výsledky by koruně měly pomoct ke konci roku posilovat

2. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zveřejněné indexy nákupních manažerů (i ten český) dávají většinou důvod k optimismu. Výjimkou je slabší Čína, kterou ale vyvažuje optimismus z Japonska.

 • Finální PMI v Evropě se dostal na nejvyšší úroveň za posledních 16 měsíců, v červnu 2013 se dostal na 48,8. Zlepšila se hlavně periferie (u Itálie došlo u zpracovatelského průmyslu ke zlepšení z 47,8 na 49,1, což je nejlepší tempo od 07/2011, u Španělska index dosáhla 50, což nejlepší výsledek za více než 2 roky). K růstu se vrátilo Německo i Nizozemí. 

• Na druhé straně však měl slabý výsledek čínský PMI – oficiální se dostal na 50,1 (nejméně za 4 měsíce), ten dle HSBC/Markit dokonce na 9M dno (48.2). To je samozřejmě nepříjemná zpráva pro Německo a další země, které na růst v Asii, tažený Čínou, v nemalé míře spoléhají. Ještěže byl pozitivní průzkum z Japonska, kde jsou dle průzkumu BoJ největší výrobní podniky nejoptimističtější za dva roky. 

Účto_tip_změny21

• Český PMI se rovněž zlepšil, dostal se na 51 – rostly tři klíčové komponenty (objednávky, output i zaměstnanost). To je v souladu s našim očekáváním, že průmysl i ve 2Q13 zůstal pozitivní silou růstu a že bude růstu pomáhat i ve 2H13. Z hlediska ČNB se nic nemění, inflační tlaky zatím žádné nejsou. Oživení tažené průmyslem však, pokud vydrží, bude postupně snižovat pravděpodobnost intervencí – a tedy umožní kačce pomalu do konce roku posílit. 

• Dnes v Americe průmyslové objednávky za květen, čeká se růst o 2% m/m – tento indikátor je extrémně volatilní (3M průměr je 0,1% m/m), takže by to chtělo velké zklamání aby na to reagoval trh. Obzvlášť po včerejším dobrém ISM, kde se index dostal zpátky nad 50 (50,9), když vzrostla jak produkce, tak objednávky (na 51,9). 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).