Hlavní navigace

Dobrá data z USA by mohla snížit chuť natisknout další dolary

7. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké indexy se podívaly na svá několikaletá maxima a nezklamal ani trh práce. To by mohlo snížit chuť Fedu emitovat další peníze.

 Americké indexy se včera podívaly na svá několikaletá maxima, kam je dostalo představení nového programu na odkup dluhopisů ECB. Index S&P 500 se nárůstem o 2 % dostal na úrovně z první poloviny roku 2008, index DJIA vzrostl rovněž o takřka 2 % a uzavřel na hodnotách, které jsme mohli naposledy vidět v prosinci roku 2007 a Nasdaq 100 skončil dokonce na svých dvanáctiletých maximech. Centrální banky navíc ještě neřekly své poslední slovo a již v příštím týdnu se koná zasedání měnového výboru Fed. Očekávání se budou jistě v průběhu příštích dnů opět stupňovat a spekulace o možném kvantitativním uvolnění budou opět tím, co bude na trhu nejvíce probíráno. Již dnes budou vydána data o vývoji počtu pracovních míst v USA a výrazně lepší data by mohla pravděpodobnost přistoupení Fed k měnové expanzi opět o něco snížit.

Čína oznámila dlouho očekávané ekonomické stimuly. Jedná se o program navýšení výdajů na infrastrukturu, v jehož rámci se v Číně vybuduje až 2 tis. kilometrů nových silnic, budou modernizovány vodní cesty a realizovány další projekty s cílem podpořit ekonomický růst země.

FIN21

Draghi na tiskové konferenci konané po jednání bankovní rady ECB představil nový program odkupu vládních bondů na sekundárním trhu pod názvem Outright Monetary Transaction (OMT). V rámci tohoto programu bude ECB odkupovat krátkodobé dluhopisy těch zemí, které požádají o mezinárodní pomoc a budou striktně dodržovat dohodnuté podmínky pomoci. ECB si přitom nebude nárokovat žádná zvláštní práva spojená s těmito bondy a jejich nákupy spolu s detailními informacemi jako je emitent či doba jejich splatnosti bude zveřejňovat každý týden. V reakci na toto oznámení se zvedla silná rally jak na evropských tak následně na zámořských akciových trzích. Vlna optimismu se nevyhnula ani dluhopisovému trhu, kde dluhopisy problémových zemí jako je Španělsko či Itálie výrazně posílily a výnosy z desetiletých bondů těchto zemí se dostaly na úrovně z první poloviny letošního roku. Krok ECB výrazně snížil riziko dalšího výrazného zhoršení dluhové krize v eurozóně a zvýšil se apetit investorů po rizikovějších aktivech, jako jsou i akcie. Další vývoj bude záležet na krocích politiků, což včera na tiskové konferenci několikrát řekl i sám Draghi.

Největší pokles v rámci indexu DAX 30 (-3,5 %) provází akcie Deutsche Post. Důvodem je oznámení plánu jejího významného akcionáře, německé banky KfW, na prodej 5% podílu ve společnosti. KfW tak chce využít nejvyšší cenu akcií za poslední 4 roky a sníží svůj podíl v Deutsche Post na 25,5 %. (Jiří Šimara)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).