Hlavní navigace

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

2. 12. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Spolu s trhem očekáváme dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Trhy může rozkolísat pravděpodobně jen případné výrazné zklamání, které by mohlo americké centrální bankéře zviklat. V České republice bude zveřejněna struktura HDP, která odhalí, že růst ve třetím čtvrtletí závisel čistě na domácí poptávce.

Trh práce v USA vykáže dobré výsledky

Dnešní data z amerického trhu práce by měla dále podpořit očekávání, že Fed na svém zasedání 14. prosince zvýší úrokové sazby. Předpokládáme, že ekonomika USA vytvořila v listopadu 165 tis. pracovních míst, přičemž trh je ještě o něco optimističtější (175 tis.). Tato hodnota sice není nijak závratná, ale stačí k potvrzení příznivého trendu na trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla mírně klesnout a dobré zprávy přinese i indikátor hodinových výdělků, který ukáže na pokračující tlaky na mzdy.

Euro proti dolaru mírně posílilo, je nejsilnější za dva týdny

Euro proti dolaru včera posílilo o 0,2 % m/m na 1,063 USD/EUR, a korigovalo tak část svých předchozích ztrát. Dostalo se vůči americké měně dokonce na nejsilnější úroveň za poslední dva týdny. Makroekonomická data včera obchodování příliš neovlivnila, takže tento pohyb mohl být způsoben vybíráním zisků před dnešními údaji z trhu práce v USA a nedělním italským referendem.

Druhý odhad HDP potvrdí zpomalení růstu ekonomiky

ČSÚ dnes zveřejní zpřesněný odhad vývoje HDP za Q3 16. První odhad zaostal za očekáváním trhu, když ekonomika vykázala prudké zpomalení růstu z 0,9 % ve druhém čtvrtletí na 0,3 % mezičtvrtletně. Výrazně nižší dynamika byla patrná i v meziročním srovnání. Ve druhém kvartále vzrostl HDP o 2,6 % a ve třetím jen o 1,9 % y/y. Ve vývoji ekonomiky hraje zásadní roli nižší čerpání fondů EU, respektive nedostatek projektů na začátku nového programového období. Zatímco loni došlo především ve druhé polovině roku k výraznému nárůstu investic ve snaze dočerpat prostředky z minulého programového období, letos tento impuls chybí. A meziroční dynamiku tak snižuje vysoká srovnávací základna.

Dnešní statistika přinese i strukturu HDP. Očekáváme, že růst ekonomiky už nepodpořil zahraniční obchod, a že zdrojem růstu je čistě domácí aktivita, především spotřeba domácností a vlády. Za celý rok 2016 vykáže podle naší prognózy česká ekonomika růst o 2,5 %. V příštím roce by se mělo tempo mírně zvýšit na 2,7 % i díky znovunastartování investic spolufinancovaných z EU.

Přebytek státního rozpočtu se v listopadu prudce snížil

Koruna se včera obchodovala v pásmu 27,04–27,07 CZK/EUR, tedy opět v bezpečné vzdálenosti od kurzového závazku. Kurzy ostatních regionálních měn pokračovaly v oslabování. Forint i zlotý se dostaly na nová minima za čtyři, respektive deset měsíců. Zvýšily se opět výnosy ve Spojených státech, což mohlo odlákat kapitál právě z rozvíjejících se trhů, kam trhy Polsko a Maďarsko řadí.

skoleni9_11

Český státní rozpočet uzavřel v listopadu s kladnou bilancí 55,5 mld. CZK. Oproti téměř stomiliardovému přebytku na konci října se tak jedná o poměrně výrazný pokles. Za ním stojí několik faktorů. Říjnové hospodaření uměle vylepšily dividendy z podniků s podílem státu (loni se jich rozpočet dočkal až v listopadu) a zároveň menší dotace krajům a obcím na školství (ty za čtvrtý kvartál letos odešly až v listopadu oproti říjnu v loňském roce). Především se ale v listopadu projevily tradiční tendence zvyšování výdajů ke konci roku. Ty budou pravděpodobně patrné i v prosinci, kdy by se přebytek rozpočtu měl dále snížit. Naše prognóza nadále předpokládá, že rozpočet skončí ke konci roku v přebytku, očekáváme kladnou nulu. Podle našich výpočtů na základě údajů zveřejněných v listopadovém Fiskálním výhledu odhaduje samotné Ministerstvo financí přebytek rozpočtu na cca 25 mld. CZK.

Indikátor PMI z průmyslu, který měří náladu v sektoru, se v listopadu překvapivě snížil na 52,2 bodu z říjnových 53,3 bodu. Důvodem bylo nižší hodnocení ve složkách výroby, nových zakázek a nákupů. Projevuje se zřejmě pokles poptávky po automobilech v eurozóně, který jsme pozorovali v říjnu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).