Hlavní navigace

Doba dolarová zatím nekončí

Jan Vejmělek

Kurz eura vůči dolaru se již více než dva roky obchoduje v pásmu zhruba mezi 1,05 a 1,15 USD/EUR. V posledním půl roce se kurz držel spíše ve spodní části tohoto pásma, tedy na straně silnějšího dolaru.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledních týdnech si ale polepšilo euro, když se kurz vyšplhal k 1,10 USD/EUR. Kurz se tedy dostal do středu tohoto koridoru, nejedná se tedy o žádný extrém.

Nyní je otázkou, zda nedávné posílení eura je či není spíše dočasného charakteru. V horizontu do nejbližších měsíců vůbec nelze vyloučit, že si dolar opět o něco polepší. Tradičně slabý vstup americké ekonomiky do nového roku by měl být totiž s nástupem druhého čtvrtletí minulostí. To naznačila silná dubnová data z trhu práce, kdy míra nezaměstnanosti vyrovnala předkrizové minimum ve výši 4,4 %. A i když mzdový vývoj zatím za očekáváním zaostává, američtí spotřebitelé své ekonomice důvěřují. Zda se to projeví i v maloobchodních tržbách ukáží dnešní data za duben. Věříme, že ano. Ve hře tak i nadále zůstává červnové zvýšení dolarových sazeb navzdory tomu, že inflace nezrychluje. To zřejmě i dubnová data, která budou zveřejněna dnes.

Od podzimu ovšem začne podle nás s ústupem od programu kvantitativního uvolňování ECB. To naopak bude vytvářet euru podporu. Ve výsledku se pro letošek nedá očekávat, že by měnový pár USD/EUR letos nastartoval silnější trend vedoucí k opuštění pásma 1,05–1,15.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).