Hlavní navigace

Názor k článku Desetileté zhodnocení penzijních fondů je mírně nad inflací od Jiří Hovorka - Ano, ale kdy ke krachům těchto okrajových fondů...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 7. 2011 10:38

  Jiří Hovorka

  Ano, ale kdy ke krachům těchto okrajových fondů došlo - naposledy snad na přelomu tisíciletí, tehdy prostě došlo k dělení zrn od plev, což se na trhu prostě děje. Samozřejmě i dnes platí, že majetek ve fondech není nikterak pojištěn (v bankách sice ano, ale u velkých bank jde spíše o iluzi, na jejich výplatu by fond prostě neměl a stát mu ze zákona peníze půjčovat ani dávat nemusí).
  Jenže podívejte se na dnešní fondy - je jich deset, počet udělených licencí se přitom pohybuje kolem padesátky. Došlo tedy ke koncentraci, slabší zkrachovali nebo se spojili se silnějšími. Také jde o samé velké instituce, zapojené do globálních struktur.
  Čili tady je jejich největší riziko - když se celá světová ekonomika totálně zhroutí, zhroutí se i fondy. Jenže v takovém případě se zhroutí úplně všechno.
  Ano, je tu i politické riziko.
  Pak je na každém zvážit, zdali půjde do penzijka, pod polštář nebo třeba do akcií.
  Osobně jsem ale nepropadl ještě takové paranoie, abych si myslel, že se celý svět zhroutí nebo že se v Česku najde politická síla (jako v Maďarsku), která soukromé penzijní spoření pohltí do rozpočtu, proto penzijku věřím a myslím, že pro běžného člověka, který nevidí do akcií, podílových fondů, natož komodit (do kterých nevidí nikdo) je nejvhodnějším nástrojem pro spoření na penzi.

  Mimochodem, kolega Petr Bukač se touto otázkou zabýval na Měšci již v roce 2003. http://www.mesec.cz/clanky/muze-zkrachovat-penzijni-fond/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).