Hlavní navigace

Do prodeje jde iPhone 4S od Applu, očekává se za víkend prodej až 4 milionů kusů

14. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Během 24 hodin zákazníci učinili více jak 1 mil. rezervací, což byl nový rekord, když u předchozí verze se za obdobnou dobu klienti ucházeli „jen“ o cca 600 tis. iPhonů.

Dnes se modernizovaný produkt, který má mj. oproti předchozí verzi 2krát rychlejší čip a 7krát výkonnější grafiku, dostává do prodeje. Zatím jen v 6 zemích (USA, Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko a Velká Británie), avšak očekává se velký zájem. O tom hovoří již i dnešní ranní fronty před prodejnami v jednotlivých zemích. Odhady hovoří, že za víkend by se mohly prodat 2 až 3 mil. kusů. Analytik Carl Howe z Yankee Group odhaduje, že by prodeje mohly dokonce dosáhnout až 4 mil. kusů. Pro srovnání při uvedení na trh minulé verze se za víkend prodalo 1,7 mil. kusů.

Zájem by měl být dán nejen parametry nového výrobku, ale vlastně také úmrtím zakladatele a hlavního vizionáře firmy Steva Jobse. Mnoho zájemců si totiž hodlá smartphone pořídit jako poctu či vzpomínku na novodobého Edisona, jak je také Steve Jobes někdy označován. iPhone 4S je totiž vlastně považován za jeho poslední produkt.

Otázkou tedy je, zda v prvních dnech dokáže firma zájem upokojit. Nejspíše však ano, jelikož již v minulém měsíci neoficiální zprávy uváděly, že společnost Foxconn, která výrobek pro Apple vyrábí, denně produkuje na 150 tis. kusů. Apple by měl mít v okamžiku zahájení prodeje tak připraveno na 5–6 mil. kusů. Později v říjnu má být zahájen prodej v dalších 22 zemích, včetně ČR. Kdy vstoupí Apple s produktem na čínský trh, zatím firma nesdělila. Vánoční trh by však měl po Apple znamenat další posun. G. Munster ze společnosti Piper Jaffray očekává, že by firma ve 4Q mohla iPhonů celkově prodat přes 25 mil. kusů.

Zatím poslední data za 2Q uváděla, že firma kontroluje 19,1 % podíl na trhu smartphonů.

skoleni_29_6

Akcie Apple ve čtvrtek uzavřely na 408,43 USD, tj. na cca 3týdenním maximu, resp. již nepříliš daleko od vůbec historického „close“ maxima na 413,45 USD. Tržní kapitalizace, v současnosti tedy již největší firmy na světě, dosáhla 378,65 mld. USD. Drží se nad ropnou společností Exxon Mobil. Hodnota firmy tak v naší domovské měně činí těžko představitelných cca 6800 mld. Kč, resp. 6,8 bilionu Kč.

Zdroj perexového obrázku: apple.com

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Autor je makléřem společnosti Conectium.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).