Hlavní navigace

Do hlavních zemí eurozóny se vrací inflace

3. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Francouzská i německá harmonizovaná inflace by měla zrychlit nad 1 % a v obou případech tak překonat svá několikaletá maxima.

ISM index ze Spojených států by měl potvrdit sílu americké ekonomiky a správnost rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Francouzská i německá harmonizovaná inflace by měla zrychlit nad 1 % a v obou případech tak překonat svá několikaletá maxima. Zveřejněn bude také výsledek hospodaření českého státního rozpočtu. Ten by měl poprvé od roku 1995 vykázat přebytek.

Aktivita v americkém průmyslu se zvedá

Dnešní inflační údaje z německé i francouzské ekonomiky by měly vykázat zrychlení meziročního růstu cen. V případě Německa by se meziroční růst harmonizovaného indexu cenové hladiny měl vyšplhat až na 1,3 %. Francouzská inflace by měla vzrůst na 1,1 %. Další zrychlení inflace očekáváme i v prvních měsících letošního roku, kdy se naplno projeví efekt statistické základny cen pohonných hmot. Prudké zrychlování inflace by na trhu mohlo vyvolat obavy ohledně dalších korků ECB, výnosů dluhopisů i dalších inflačních očekávání.

Německý trh práce ukáže další velmi dobrý výsledek, když podle odhadu SG počet nezaměstnaných v prosinci klesnul o 10 tisíc osob. To by znamenalo stabilní míru nezaměstnanosti na rekordně nízkých 6 %. Dobrá situace na trhu práce podporuje rostoucí domácí spotřebu německé ekonomiky.

Americký index ISM by si v prosinci měl polepšit na 54,3 bodu z listopadových 53,2 bodu. Ukáže tak na sílu expanze americké ekonomiky a částečně tak ospravedlní prosincové zvýšení sazeb ze strany americké centrální banky.

PMI předpovídá silný růst HDP v eurozóně na konci roku 2016

Včera zveřejněná revize PMI ze zemí eurozóny výrazné změny nepřinesla. Oproti prvním údajům se zvýšil index aktivity v německém zpracovatelském průmyslu o nepatrnou desetinu bodu. PMI naznačují, že ekonomická aktivita v eurozóně v posledním čtvrtletí loňského roku nabrala na síle. Jejich současná výše odpovídá růstu HDP v eurozóně o 0,5 % q/q.

Státní rozpočet skončil v loňském roce v přebytku

Výsledek českého státního rozpočtu za celý loňský rok by měl vykázat přebytek ve výši 25 mld. CZK. Jedná se o mimořádný výsledek. Naposledy se přebytkového rozpočtu podařilo dosáhnout v roce 1995.

Aktivita v domácím průmyslu nabírá na síle

Předstihové indikátory PMI v Česku a Polsku zaznamenaly nečekaný růst. Jejich maďarský protějšek naopak zklamal. Český index aktivity v průmyslovém sektoru se tak vrací k slušným hodnotám z první poloviny předešlého roku a vydává se tak stejným směrem jako německé indikátory důvěry, které v posledním měsíci loňského roku také posílily. V českém průmyslovém sektoru v prosinci přibylo nových zakázek a rostla i výroba, zvýšila se zaměstnanost, ale posilují také inflační tlaky. Tempo tvorby pracovních příležitostí bylo podle výzkumu společnosti Markit dokonce nejrychlejší od února loňského roku. I v Polsku k růstu PMI pomohlo zvýšení nových objednávek. Celkový index dokonce dosáhnul svého maxima od července 2015.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).