Hlavní navigace

Do druhého pilíře zatím vstupují ti bohatší a odvážnější

25. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kolik mají penzijní společnosti zatím klientů ve druhém pilíři? Kdo sem vstupuje a jak investuje? A nedalo by se nakonec na zrušení druhého pilíře i vydělat?

Druhý pilíř důchodového systému se rozjíždí jen velmi zvolna. Většině lidí brání ve vstupu nedůvěra způsobená politickou nejistotou nebo nedůvěra v projekt samotný. 

Dá se předpokládat, že lidé mladší 35 let budou se vstupem do druhého pilíře čekat na první výsledky fondů. Ti, kteří si musí své rozhodnutí rozmyslet do konce letošního června, budou pravděpodobně váhat a svou volbu odloží právě na období kolem konce prvního pololetí.

Kolik účastníků zatím penzijní společnosti „ulovily“?

Na trhu nabízí své produkty deset penzijních společností. Fondy druhého pilíře ale neposkytuje Aegon Penzijní společnost, ING Penzijní společnost a Conseq penzijní společnost. AXA penzijní společnost se do druhého pilíře podle informací od mluvčí Evy Šebestové zapojila pouze jako distributor a finanční poradce ve spolupráci s KB penzijní společností.

Zeptali jsme se zástupců penzijních společností, kolik ve druhém pilíři evidují klientů ke konci února. Dosažená čísla se zatím mezi jednotlivými penzijními společnostmi liší.

Allianz penzijní společnost

Do druhého pilíře vstoupilo prostřednictvím naší penzijní společnosti několik stovek klientů. Spousta klientů se však zejména v posledních týdnech o produkt velmi intenzivně zajímá, takže předpokládáme, že toto číslo poroste nyní už mnohem rychleji, řekl serveru Měšec.cz mluvčí Václav Bálek.

Penzijní společnost České spořitelny

Během ledna a února 2013 u nás vstoupilo do druhého pilíře přibližně tisíc klientů. Během února to bylo přes 500 klientů, během ledna to byla necelá pětistovka. Zdá se, že dochází k očekávanému pomalému nárůstu, okomentoval trend generální ředitel a předseda představenstva Aleš Poklop.

ČSOB Penzijní společnost

ČSOB Penzijní společnost konkrétní čísla nezveřejňuje, od počátku roku ke konci února ale eviduje počty klientů v řádech stovek. Zájem se postupně zvyšuje a je dle našeho očekávání. Větší zájem o vstup do druhého pilíře očekáváme ve druhém čtvrtletí 2013, řekla serveru Měšec.cz mluvčí Pavla Hávová.

Penzijní společnost Komerční banky

Ke konci února jsme evidovali přes 1300 smluv o důchodovém spoření. Nárůst počtu účastníků za únor ve srovnání s lednem zhruba odpovídá vývoji na celém trhu, řekl serveru Měšec.cz Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti.

Penzijní společnost České pojišťovny

Penzijní společnost České pojišťovny svou úspěšností nabízet produkty ve druhém pilíři nechala konkurenci daleko za sebou. Do konce února jsme sjednali téměř 9000 klientů do druhého pilíře, prozradil serveru mluvčí Petr Brousil.

Raiffeisen penzijní společnost

Druhou nejúspěšnější se zdá zatím být Raiffeisen penzijní společnost: Máme přes dva tisíce účastníků ve 2. pilíři, sdělil serveru Měšec.cz mluvčí Tomáš Kofroň.

Orientační počet smluv uzavřených na důchodové spoření (II. pilíř) v březnu 2013
Autor: Měšec.cz

Orientační počet smluv uzavřených na důchodové spoření (II. pilíř) v březnu 2013

Kdo vstupuje do druhého pilíře?

Kromě toho, kolik smluv již má která penzijní společnost uzavřených, nás také zajímalo, kdo vstupuje do druhého pilíře? Jsou to opatrní investoři nebo naopak ti, kteří chtějí investovat odvážněji? Podle odpovědí, které jsme od zástupců penzijních společností získali, platí druhá varianta. Zájem investorů se tedy neupíná k fondům, kde se investuje konzervativně. Zájem je většinou spíše o vyváženou či dynamickou strategii a o strategii kopírující princip fondů životního cyklu.

Největší zájem je s ohledem na strukturu klientů o dynamický fond, prozradil serveru mluvčí Allianz penzijní společnosti Bálek s tím, že se během prvního pololetí předpokládá změna poměru ve prospěch konzervativnějších fondů. Už jen z toho důvodu, že lidé nad 35 let, pro něž je zajímavější konzervativnější investiční strategie, se mohou do druhého pilíře zapojit nejpozději do poloviny roku, dodal Bálek.

Velký zájem je o mix fondů. Většinou mají klienti ve své strategii spoření zastoupen vyvážený fond, který kombinují buďto s konzervativním nebo dynamickým, uvedl Poklop za Česká spořitelna – penzijní společnost.

Kromě dynamického fondu jsou ostatní 3 fondy na tom se zájmem přibližně stejně. Zájem o dynamický fond převyšuje ostatní fondy o cca 25 %, potvrdila důraz na dynamičtější investování  Hávová za ČSOB Penzijní společnosti. Uvedla také, že většinou (80 %) vstupují do druhého pilíře klienti ve věku 30 – 49 let (přesněji: do 30 let 13 %, 30 – 39 let 38 % a 40 – 49 let 41 %).

Vzhledem k tomu, že preferujeme nabídku strategie spoření životních cyklů, které jsou kombinací dynamického, vyváženého a konzervativního fondu, tak mohu pouze konstatovat, že si většina účastníků vybírá právě strategii spoření životního cyklu, řekl Jirák za KB Penzijní společnost.

Podle Brousila z Penzijní společnosti České pojišťovny většinou klienti volí dynamické investování (59 %). 


Penzijní společnost České pojišťovny

Většina klientů spoří dynamicky

Většina klientů, kteří vstoupili do druhého pilíře přes tuto penzijní společnost, je mladší 40 let.


Penzijní společnost České pojišťovny

Většinu klientů tvoří mladší lidé

Z hlediska pohlaví klientů ve druhém pilíři mají o tyto produkty zájem více muži. Rozdíl ale není významný.


Penzijní společnost České pojišťovny

2. pilíř: muži vs. ženy?

Převládají investice do dynamického a vyváženého fondu, prozradil také Kofroň za Raiffeisen penzijní společnost.

Na zrušení druhého pilíře by se dalo i vydělat

Není žádným tajemstvím, že opozice nechová ke druhému pilíři pražádné sympatie. Už nějaký čas různí zástupci sociální demokracie média ujišťují, že vyhrají-li volby, druhý pilíř zruší. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Na nedávném sjezdu ČSSD však stínový ministr financí Jan Mládek uvedl, že druhý pilíř je třeba zrušit nebo alespoň marginalizovat. Zdá se tedy, že opozice začíná svou přísnou rétoriku, nasměrovanou na druhý pilíř, poněkud zmírňovat. 

I pokud bychom ale uvažovali, že dnešní opozice skutečně druhý pilíř zruší, mohli by na tom jeho účastníci dokonce vydělat. V případě zrušení by se totiž naspořené prostředky pravděpodobně převedly do třetího pilíře, který naopak opozice podporuje. Kromě svých dvou procent by se tak připsala i 3 % z pojištění, která se nyní vyvádí místo do průběžného systému právě do druhého pilíře. Účastníci reformy by tedy po dobu spoření do druhého pilíře odváděli o 3 % nižší pojistné, která by se tak v nezmenšené podobě (účastníci druhého pilíře by měli dostávat nižší důchod z průběžného systému) převedla na účet penzijního spoření nebo inovovaného doplňkového penzijního spoření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).