Hlavní navigace

Dnešním vítězem je polský zlotý, koruna oslabila

12. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna dnes oslabila. Zatímco odepisoval i maďarský forint, polský zlotý si vedl dobře.

Česká koruna dnes mírně oslabila. Z ranní úrovně kolem 25,75 CZK/EUR během dne ztratila zhruba 9 haléřů, když byla odpoledne na mezibankovním trhu kótována kolem 25,84 CZK/EUR. Dnes opět promluvil centrální bankéř Kamil Janáček. Ten řekl, že ČNB by neměla spěchat s devizovými intervencemi, protože domácí ekonomika v současnosti nečelí hrozbě deflace.

Polský zlotý dnes posílil o pár desetin procent na 4,21 PLN/EUR. Maďarský forint během dnešní seance odepsal necelého půl procenta, když byl odpoledne obchodován kolem 301 HUF/EUR. Dnes byl zároveň zveřejněn zápis ze srpnového zasedání maďarské centrální banky. Z něj vyplynulo, že jsou centrální bankéři rozděleni, co se týče tempa uvolňování měnové politiky. Dva centrální bankéři (Cinkotai a Pleschinger) hlasovali pro snížení o 10bb na 3,90 %. Byli ale přehlasováni zbylými pěti bankéři a klíčová úroková sazba se nakonec snížila o 20 bb na 3,80 %.

Zítra se v regionu dočkáme finálního údaje o maďarské průmyslové výrobě za červenec. Předběžné číslo poukázalo na 0,3% meziměsíční a 2,5% meziroční nárůst. Z Polska odpoledne přijdou data o srpnové spotřebitelské inflaci. Tržní konsensus očekává 0,3% meziměsíční pokles. Meziroční inflace by měla stagnovat na 1,1 %.

Česká swapová křivka dnes na kratším konci poklesla o 2 bb, na delším konci o 4 bb. České ministerstvo financí prodalo v aukci 26týdenní státní pokladniční poukázky v objemu 6,2 mld. CZK. Průměrný výnos činil 0,11 %.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).