Hlavní navigace

Dnešní zveřejněná data by měla koruně uškodit

Jiří Škop

Začátek týdne bude na domácí data ještě bohatý. Ta by ale měla vyznít opět protiinflačně, což by koruně mělo uškodit.

Doba čtení: 4 minuty

Euro si vůči dolaru během minulého týdne připsalo zisky

Společné evropské měně se minulý týden dařilo, když posílila z počátečních úrovní okolo 1,3000 USD/EUR až na čtvrteční maximum ve výši 1,3306. Během páteční a dnešní noční asijské seance pak euro své zisky částečně korigovalo a dnes ráno se obchoduje okolo hladiny 1,3200 USD/EUR.

Mezi nejdůležitější události pátečního dne patřil klíčový report z amerického trhu práce. Americká ekonomika vytvořila v květnu 175 tis. nových pracovních míst, což bylo o trochu více, než s čím počítal trh. Předchozí dva měsíce byly ovšem revidovány dolů a tak lze říci, že data byla celkově v souladu s očekáváními. Na druhou stranu se trh obával ještě horšího čísla, jelikož dříve zveřejněné ISM indexy a předskokan ADP report zklamaly. Velmi sledovaná míra nezaměstnanosti se pak zvýšila ze 7,5 % na 7,6 %. Důvodem růstu byl nárůst počtu lidí, kteří vstoupili na pracovní trh, zaměstnanost během daného měsíce také vzrostla, bohužel ne ovšem o tolik. Růst míry nezaměstnanosti tak v tomto světle nelze hodnotit až tak negativně. Naši kolegové z SG stále očekávají, že Fed oznámí redukci nákupu aktiv na zářijovém zasedání a ukončí současný program ke konci letošního roku.

Tento týden se dočkáme několika zajímavých údajů z evropské i americké ekonomiky, minulý týden byl ovšem na ekonomická data nabitější. V Evropě bude již dnes zveřejněna francouzská a italská průmyslová produkce za duben. U prvně jmenované SG očekává růst o 0,4 % meziměsíčně, italská by naopak měla dle našich kolegů poklesnout o 0,6 %. Za celou EMU bude zveřejněn průmysl ve středu (SG očekává +0,4 %, trh –0,2 %). V pátek pak budou ještě finální data o růstu spotřebitelských cen v květnu. Z americké ekonomiky se pak dočkáme zajímavých údajů až v druhé polovině týden. Ve čtvrtek to budou maloobchodní tržby za květen (SG i trh +0,4 % m/m) a v pátek průmyslová produkce (SG –0,1 % a trh +0,2 %). Jak je patrné kolegové z SG jsou ve srovnání s trhem mírně optimističtější u evropských dat a pesimističtější u americké průmyslové produkce. Pokud by se jejich předpovědi naplnily, dolar by se mohl ocitnout pod mírným prodejním tlakem. Na druhou stranu větším eurovým ziskům by měla bránit celková situace v EMU a způsob řešení evropské dluhové krize. Tento týden se pozornost trhů bude upínat na německý ústavní soud, který bude řešit ESM a OMT (již v loňském září tento soud dal podmínku na maximální kontribuci Německa do ESM, případné navýšení by musel schválit parlament). Nejbližší resistence z pohledu kurzu USD/EUR se nachází na úrovni 1,3300/1,3345, nejbližší podpora pak na 1,3123.

Další posílení koruny analytici nečekají

Uplynulý týden byl na trhu s korunou vůči euru poklidný. V úterý si koruna připisovala mírné ztráty, které ovšem během čtvrtka a pátku umazala. V pátek koruna začala své obchodování mírně nad hladinou 25,70 CZK/EUR, v poledne pak dosáhla svého lokálního maxima na 25,53 CZK/EUR. Nicméně odpoledne začala své zisky mazat a okolo 16. hodiny se obchodovala u hladiny 25,60 CZK/EUR. Z ostatních regionálních měn stojí za zmínku vývoj na polském zlotém, kde do hry vystoupila po 18 měsících tamní centrální banka. Výsledkem bylo posílení zlotého přibližně o 1,5 % na dnešních ranních 4,24–4,25 PLN/EUR. Centrální bance se tak úrovně nad hladinou 4,30 již zdají příliš slabé.

Minulý týden jsme se z domácí ekonomiky dočkali několika zajímavých indikátorů. Negativně překvapil pouze HDP za první čtvrtletí, když pokles o 1,1 % mezikvartálně byl hlubší, než ukazoval předběžný odhad ČSÚ. Na druhou stranu poptávková struktura příjemně překvapila, když silně rostla spotřeba domácností a kromě zásob přispívaly kladně do růstu HDP i ostatní složky. Dobře pak dopadly i údaje o dubnovém maloobchodu, zahraničním obchodě či data z průmyslu, který se v dubnu zvýšil o 0,5 % meziročně.

Začátek tohoto týdne bude ještě na domácí data bohatý, když dnes bude zveřejněna spotřebitelská inflace a vývoj nezaměstnanosti za květen. Tato data by měla z pohledu centrální banky vyznít opět protiinflačně, což by koruně mělo uškodit. Navíc se kurz CZK/EUR pohybuje blízko technické podpory na úrovni 25,45/25,50 CZK/EUR, takže případné korunové zisky by byly spíše omezené. Prognóza centrální banky pak počítá s průměrným kurzem CZK/EUR pro druhé čtvrtletí ve výši 25,70, tedy ani z tohoto pohledu není důvod, aby koruna dále posilovala.

dan_z_prijmu

Současná recese v české ekonomice je konsistentní s dalším růstem míry nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných osob (SA, metodika MPSV) se začal zvyšovat z 6,6 % v dubnu loňského roku na 7,7 % v dubnu 2013. V dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat, když podniky budou v nabírání nových pracovníků opatrné, spíše lze očekávat propouštění. V květnu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst o dalších 0,09 pb na 7,77 % (SA). Bez sezónního očištění by pak měl podíl nezaměstnaných osob poklesnout ze 7,7 % na 7,5 %, když důvodem pozitivního vlivu sezónnosti je pokračující náběh sezónních prací.

Spotřebitelská inflace v minulém roce dosáhla v průměru vysokých 3,3 % y/y, nicméně od listopadu jsme svědky relativně rychlé decelerace. V dubnu 2013 se inflace nacházela na pouhých 1,7 % y/y a v květnu očekáváme pokles na 1,5 %. Meziměsíčně by se měly spotřebitelské ceny snížit o 0,1 %. Důvodem jsou nižší ceny pohonných hmot (-1,7 %) i regulovaných cen (-0,4 % kvůli poklesu cen plynu). Ceny potravin by měly být v květnu vyšší o 0,8 % (+1,0 % SA), na což ukazují šetření cen statistickým úřadem i vývoj cen potravin v Sasku. Pozitivní příspěvek do růstu spotřebitelských cen očekáváme i od daňových změn (+0,03 pb kvůli změně spotřební daně na cigarety). Ostatní ceny zboží a služeb by měly být nižší o 0,12 % (respektive –0,21 % SA), když ceny telekomunikačních služeb by měly i nadále klesat. Meziročně by se korigovaná inflace měla stále nacházet v červených číslech (-0,4 %).

Našli jste v článku chybu?