Hlavní navigace

Dnešní klíčovou událostí je zasedání Fedu

14. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americké akciové trhy včera opětovně vyšplhaly k novým rekordům. Index S&P 500 uzavřel o 0,7 % výše oproti předcházejícímu zavíracímu kurzu.

Hlavní události

Unipetrol podepsal s PKN Orlen dodatek ke smlouvě o dodávkách ruské ropy REBCO do litvínovské rafinérie.

Západoevropské akcie by měly zahájit mírným poklesem.

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněna celá řada makroekonomických indikátorů. Mezi ty nejdůležitější patří maloobchodní tržby, průmyslová výroba nebo ceny průmyslových výrobců. Tou nejpodstatnější událostí však bude výsledek zasedání americké centrální banky. V eurozóně bude publikována pouze průmyslová výroba a francouzské spotřebitelské ceny.

Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro akcie britského těžaře komodit Glencore a zahájila pokrývání akcií italského distributora zemního plynu Italgas s nákupním doporučením.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera opětovně vyšplhaly k novým rekordům. Index S&P 500 uzavřel o 0,7 % výše oproti předcházejícímu zavíracímu kurzu. Více jak jedno procento si včera připsaly síťové odvětví, informační technologie a energetické tituly. Těm nadále pomáhá rostoucí cena ropy. Pro ní mohla být dalším impulsem zpráva o situaci na ropném trhu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která uvedla, že celosvětová poptávka po ropě vykáže v letošním i příštím roce výraznější nárůst, než se předpokládalo.

Na asijských trzích se během dnešního nočního obchodování převážně červenalo. Nejhlubší ztráty si odnášejí čínské akcie, které přišly o 0,8 %. Jediný trh, který dnes akcionářům udělal radost, byl austrálský, který si polepšil o 0,7 %. Tam se dařilo především prodejcům zbytného zboží a síťovým odvětvím.

Dnešní nejdůležitější událostí bude zasedání americké centrální banky, která by měla zvýšit úrokové sazby o 25 bb. Cokoliv jiného by bylo pro trhy překvapením. Podstatnější tak především bude, jak Janet Yellen ohodnotí současný stav ekonomiky, a zda naznačí, jakým směrem se bude dále ubírat měnová politika. My očekáváme dvojí zvýšení sazeb v příštím roce, zatímco trh ani ne s poloviční pravděpodobností kalkuluje s jedním. Náznak rychlejšího utahování měnových kohoutů z úst guvernérky by se v bezprostřední reakci projevil na akciových trzích nepříznivě.

skoleni_13_10

Unipetrol

Společnost včera informovala o tom, že společnost Unipetrol RPA a PKN Orlen podepsaly dodatek ke smlouvě na dodávky ruské ropy REBCO ropovodem Družba od společnosti Tatněfť ze dne 30. června 2016, který prodlužuje smluvní období a navyšuje maximální možný objem dodávané ropy. Na základě tohoto dodatku dodá společnost Tatněfť ropu v objemu od 1620 mil. tun do 3960 mil. tun v období od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2019 v závislosti na možnostech odběru na straně Unipetrolu RPA. Cena dodávané ropy bude kalkulována dle běžné praxe na základě referenční kotace ropy Brent a rozdílu oproti ceně ropy typu Urals.

Zprávu vnímáme pozitivně, nemyslíme si však, že by měla mít vliv na cenu akcií. Dodávky ropy přes PKN Orlen by mohlo Unipetrolu zajistit výhodnější ceny. Unipetrol má nyní i určitý manévrovací prostor v nakupovaném objemu pro následující tři roky, čímž může zajistit i plynulejší a efektivnější chod litvínovské rafinérie, kde se zpracovává tento typ ropy.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).