Hlavní navigace

Dnešní den by naopak mohl nahrát americkému dolaru.

22. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

e Spojených státech budou zveřejněny prodeje stávajících nemovitostí, které se již v květnu vyhouply na nejvyšší úroveň od roku 2009 a i v červnu by měl jejich počet nepatrně vzrůst (0,6 % m/m).

Zprávy a události

·         Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,35 % (konsenzus 1,4 %).

Euro si připisuje zisky

Kurz eura vůči americkému dolaru se včera odrazil od důležité technické úrovně (1,08 USD/EUR) a zamířil směrem vzhůru. Během úterní seance si polepšil o 1 % na úroveň 1,093 USD/EUR a to navzdory absenci jakýchkoli významnějších zpráv.

Dnešní den by naopak mohl nahrát americkému dolaru. Ve Spojených státech budou zveřejněny prodeje stávajících nemovitostí, které se již v květnu vyhouply na nejvyšší úroveň od roku 2009 a i v červnu by měl jejich počet nepatrně vzrůst (0,6 % m/m). Podle ekonomů SG nabídka na trhu nemovitostí stále zaostává za poptávkou. Ta je podporována snazším přístupem k financování a lepší situací na trhu práce. Vyhlídky pro trh nemovitostí tedy zůstávají příznivé.

V eurozóně bude zveřejněna důvěra ve francouzskou ekonomiku. Ta by se v červenci měla o jeden bod zvýšit (na 98 bodů). Červencová důvěra ve zpracovatelském průmyslu by se měla posunout z červnových 100 bodů na 101 bodů. Italské maloobchodní tržby v červnu pravděpodobně meziměsíčně o 1 % y/y poklesly. Kromě makroekonomických údajů bude pozornost trhů směřovat opět do Řecka, kde by parlament měl schválit další balíček reformních opatření. Na pořadu bude nový občanský soudní řád a směrnice EU (Bank Recovery and Resolution Directive), která se zaměřuje na řešení krizí bank a ozdravné procesy ve finančním sektoru. Po schválení těchto opatření by již vyjednávání s věřiteli o třetím záchranném programu nemělo stát nic v cestě.

Konec snižování úrokových sazeb v Maďarsku

O pozdvižení na regionálních trzích se včera postarala maďarská centrální banka. Ta překvapivě snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,35 % (trh počítal se snížením pouze o 10 bb) a prohlásila, že ukončuje cyklus snižování úrokových sazeb. Ty by podle ní měly zůstat na současné úrovni po velmi dlouhé období. Maďarský forint na zprávu reagoval posílením o 0,9 % a dostal se tak na nejsilnější úroveň od poloviny letošního května (307,45 HUF/EUR). Později své zisky nepatrně umazal, i tak ale skončil v plusu o 0,7 %.

Naopak česká koruna si včera vybírala oddechový čas.  Poté, co se centrální banka přiznala, že na trhu intervenovala již v pátek, se kurz koruny ustálil nad hladinou 27,08 CZK/EUR.  V odpoledních hodinách opět nepatrně posílil (na 27,06 CZK/EUR), v závěru dne však zamířil výše a dnes ráno otevírá na úrovni 27,12 CZK/EUR. Česká národní banka odmítla komentovat, zda na trhu tentokrát intervenovala či nikoli, pouze oznámila, že o svých operacích na finančním trhu bude informovat pouze tehdy, pokud to bude považovat za vhodné.

Vzhledem k tomu, že nás na domácí půdě zveřejnění žádných zajímavějších událostí nečeká, bude se kurz koruny držet poblíž hladiny 27,00 CZK/EUR pravděpodobně i v následujících dnech. Pro oslabení kurzu je v současné době obtížné nalézt fundamentální důvody. To zvyšuje riziko, že se někteří hráči pokusí na kurzový závazek ČNB zaútočit. Inflace se však stále nachází pod cílem ČNB, takže centrální banka by nepochybně reagovala nákupem eur a snahou kurz koruny opět oslabit. V takovém případě by se kurz koruny vůči euru mohl posunout nepatrně výše (například k úrovni 27,30 CZK/EUR).

Žádných zásadních změn se včera nedočkal ani polský zlotý, který vůči euru zůstal beze změny na úrovni 4,13 PLN/EUR.

Dnes bude kalendář ekonomických událostí v České republice prázdný. Trh však bude nepochybně ostře sledovat přetahovanou trhu a centrální banky o její kurzový závazek. V Maďarsku budou zveřejněny pouze indikátory důvěry v tamní ekonomku. Na trzích však bude pravděpodobně ještě doznívat dobrá nálada způsobená ukončením cyklu snižování úrokových sazeb.

Česká swapová křivka včera zůstala včera beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).