Hlavní navigace

Dnešní den bude ve znamení čekání na pátek

12. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmyslová produkce ve Velké Británii v březnu vzrostla o 0,3 % m/m. Zpracovatelský průmysl se pak v březnu zvýšil pouze o 0,1 % m/m.

Průmysl v eurozóně v březnu poklesl

Při absenci jakýkoliv významnější dat a komentářů se dolar proti euru posunul směrem ke slabším hodnotám asi o 0,4 %.

Po středečních výsledcích průmyslové produkce za březen v Německu i Francii budou dnes zveřejněny výsledky průmyslu za celou eurozónu. Ekonomové SG očekávají, že průmysl v březnu opět poklesl, tentokráte o 0,5 % m/m. To je z jejich pohledu pouze mírná měsíční korekce v rámci prvního čtvrtletí, když HDP za první čtvrtletí vykázal růst o 0,6 % q/q. Vpředhledící ukazatelé (PMI indexy, indikátory důvěry) ovšem potvrzují zpomalování průmyslu ve druhém čtvrtletí.

V USA budou dnes zveřejněna čísla za vývoj dovozních cen v dubnu. Ty by měly podle očekávání ekonomů SG zrychlit svůj růst na 0,8 % m/m. Tento růst by neměl být způsoben pouze zvýšením cen ropy, ale i ostatních složek dovozních cen.

Trhy se ovšem nebudou tolik soustředit na dnešní data, ale až na páteční příděl. To budou zveřejněny výsledky HDP za Německo, Itálii a zpřesnění výsledků za eurozónu jako celek. Na americké straně Atlantského oceánu to pak budou dubnové průmyslové ceny, ale především výsledky za maloobchod, které by měly nahrát americkému dolaru.

Trhy v regionu čekají na páteční údaje o HDP

Koruna včera pokračovala v trendu započatým v pondělí a kurz vůči euru se pohyboval v intervalu 27,02 – 27,03 CZK/EUR.

Ostatní regionální měny shodně ztrácely. Polský zlotý poklesl pouze o 0,1 %, i přestože se jeden člen z výboru pro měnovou politiku vyjadřoval k případnému uvolnění měnové politiky. L. Hardt totiž sice potvrdil, že v současné době je měnový výbor za jedno ve stabilitě sazeb, ale pokud by byla do budoucna změna potřeba, tak by on upřednostnil jeden velký krok než nějakou sérii postupného snižování. Otázkou do budoucna pro Hardta a případně další členy měnového výboru, kteří by uvažovali jako on, je, jak velký by ten krok musel být, když meziroční změna cenové hladiny byla v dubnu na úrovni –1,1 % y/y a inflační cíl centrální banky je ve výši 2,5 % +/- 1 pb.

Maďarský forint pak včera ztratil 0,2 %, když zveřejněný záznam z posledního zasedání maďarské centrální banky z 26. dubna na trhu nevyvolal velkou pozornost. Další zasedání je na pořadu 24. května, kde by mohlo dojít k dalšímu snižování základních sazeb, jak o tom jsou přesvědčeni účastníci trhu. Sama centrální banka to totiž ve středu signalizovala ústy viceguvernéra MNB Martona Nagy.

skoleni_13_10

Regionální trhy budou dnes čekat na páteční údaje o vývoj HDP za první čtvrtletí roku v Polsku, Maďarsku a Slovensku.

Česká swapová křivka včera zvýšila svůj sklon, když vzrostla o 1 bb na svém dlouhém konci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).