Hlavní navigace

Dnes začíná zasedání Fedu, co přinese?

17. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz eura proti dolaru se v pondělí pohyboval těsně pod hranicí 1,3800 USD/EUR. Oproti pátečnímu závěru dolar oslabil o 0,2 %.

Zprávy a události

Průmyslová produkce v USA v listopadu vzrostla o 1,1 % (trh 0,6 %). Využití kapacit vzrostlo na 79,0 % (trh 78,4 %). Indikátor ekonomické aktivity v okolí New Yorku vzrostl za prosinec na 0,98 bodu z listopadových –2,21 bodu (trh 5,00 bodu).

Souhrnný index nákupních manažerů v EMU se v prosinci zvýšil na 52,1 bodu (trh 51,9 bodu) z listopadových 51,7 bodu. PMI v průmyslu vzrostl o jednu desetinu bodu na 52,7 bodu (trh naopak čekal pokles na 51,9 bodu), indikátor ze služeb naopak mírně klesl na 51,0 bodu (trh očekával mírný nárůst).

Růst listopadových cen výrobců v České republice o 0,8 % m/m výrazně překonal očekávání (+0,2 %). Meziročně se ceny zvýšily o 0,7 % (trh +0,1 %).

Dnes začíná zasedání Fedu

Trhy vyčkávají především na výsledek zasedání Fedu, které začne dnes a potrvá do středy. Podle ekonomů SG by však toto zasedání nemělo přinést žádné nové zásadní zprávy.

V Evropě jsme se včera dočkali zveřejnění prosincových indexů nákupních manažerů. Souhrnný index za celou eurozónu mírně vzrostl, když se zlepšila nálada manažerů v průmyslu, služby naopak zaznamenaly mírný pokles. Výrazná nárůst zaznamenal především německý výrobní PMI index, který se dostal na své dvouapůlleté maximum. Zklamání naopak přinesl vývoj ve Francii, kde sentiment v průmyslu a službách poklesl dále pod padesátibodovou hranici, která odděluje pásmo expanze a kontrakce ekonomické aktivity.

Dnes budou trhy čekat především na německý ZEW index, který by stejně jako PMI z průmyslu měl zaznamenat nárůst. V USA začne už zmiňované zasedání Fedu, které by však podle ekonomů SG nemělo přinést začátek omezování kvantitativního uvolňování. To je v souladu s očekáváním většiny investorů, a tak by toto zasedání nemělo mít na trhy významnější vliv.

Koruna atakovala 27,60 CZK/EUR

Koruna na začátku nového týdne dále oslabovala a během pondělního odpoledního obchodování atakovala dokonce úroveň 27,60. Později během dne však své ztráty částečně kompenzovala, když se posunula k hranici 27,55 a v celodenním hodnocení si tak odepsala necelé dvě desetiny procenta. Za oslabením koruny mohly stát technické faktory, když česká měna proti euru v pátek uzavřela nad psychologickou hranicí 27,50.

Koruně nepomohlo ani zveřejnění listopadových cen výrobců. Ty během uplynulého měsíce vzrostly o výrazných 0,8 % a silně tak překonaly i náš nejvyšší odhad na trhu (+0,3 %, konsenzus +0,2 %). Devizové intervence ČNB očividně zaznamenaly rychlý průsak do výrobních cen. Jako jeden z důvodů ČSÚ uvedl skutečnost, že ceny mnohých produktů jsou denominovány v EUR a oslabení koruny mělo na jejich přecenění okamžitý vliv. Pro další rozhodování centrální banky ohledně intervencí však bude důležitější vliv intervencí na spotřebitelské ceny, kde bude průsak slabší koruny pomalejší.

Ostatní středoevropské měny včera proti euru posilovaly. Zlotý si připsal dvě desetiny procenta a forint zaznamenal zisky přes osm desetin procenta, když se odpoutal od páteční úrovně 303 HUF/EUR poblíž svého osmiměsíčního minima.

Účto_tip_změny21

Hlavní dnešní událostí bude poslední letošní zasedání bankovní rady České národní banky. Žádnou změnu měnové politiky včetně cílové úrovně kurzu CZK/EUR však neočekáváme. Centrální bankéři budou podle našeho názoru před dalšími kroky raději vyčkávat, jak se intervence projeví v cenovém vývoji následujících měsíců. Zasedání centrální banky se dočkáme i v Maďarsku, kde by mělo podle konsenzu trhu dojít k dalšímu snížení měnověpolitické sazby na nové minimum 3,00 %.

Česká swapová výnosová křivka se včera prakticky nezměnila. Ministerstvo financí zveřejnilo novou Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky pro rok 2014. Podle strategie dosáhnou příští rok hrubé výpůjční potřeby včetně vlivu emise na peněžním trhu celkem 400,1 mld. CZK. Podle staré metodiky (za předpokladu, že čistá emise na peněžním trhu bude nulová) dosáhne hrubá výpůjční potřeba cca 280 mld. CZK, což je zhruba v souladu s naším odhadem (269,5 mld. CZK). Podle základního scénáře plánuje ministerstvo prodat 185,2 mld. CZGB a 54 mld. CZK eurobondů, dalších 40 mld. CZK by mohlo získat prodejem retailových dluhopisů. Konečná podoba výpůjčních potřeb a financování však bude záviset jednak na deficitu rozpočtu v závěru roku 2013 (a jeho vlivu na rezervu financování), tak na tržních podmínkách v příštím roce. V následujících dnech vydáme na téma strategie ministerstva obsáhlejší komentář.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).