Hlavní navigace

Dnes vyvrcholí zasedání Fedu

30. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro si dnes proti dolaru odepsalo zhruba třetinu procenta, když oslabilo na úroveň 1,3750 USD/EUR.

Zprávy a události

Maloobchodní tržby v USA v září poklesly o 0,1 % m/m (trh očekával stagnaci), po očištění o prodeje automobilů si však připsaly 0,4 % m/m v souladu s odhady. Důvěra spotřebitelů v americkou ekonomiku v říjnu poklesla na pětiměsíční minimum 71,2 bodu ze zářijových 79,7 bodu (trh 75,0 bodu).

Francouzská spotřebitelská důvěra v říjnu zůstala stabilní na 85 bodech (trh očekával mírný růst na 86 bodů).

Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním snížila svoji klíčovou sazbu o 20 bb na 3,40 %. Zářijová nezaměstnanost v Maďarsku mírně klesla na 9,8 % (konsenzus ukazoval na stagnaci na 9,9 %).

Ve Spojených státech jsme se sice dočkali zklamání v podobě poklesu říjnové spotřebitelské důvěry na pětiměsíční minimum (důvodem byla pravděpodobně nejistota spojená s ochromením federální vlády a blížícím se dluhovým stropem), příjemné překvapení naopak přišlo s indikátory pro zářijový maloobchod. Celkové maloobchodní tržby sice mírně o 0,1 % m/m poklesly, po očištění o volatilní složky jako nákupy automobilů, pohonných hmot a stavebních materiálů však tržby v tzv. kontrolní skupině zaznamenaly růst o 0,5 % m/m a přináší tak naději pro slušný růst spotřeby v rámci HDP za Q3 13.

Dnes ráno se dočkáme dynamiky španělského HDP v Q3 13. Podle konsenzu trhu by si měla španělská ekonomika připsat 0,1 % q/q a tím ukončit devět měsíců trvající recesi. V USA dnes vyvrcholí zasedání Fedu, od kterého se sice žádná změna politiky nečeká, ekonomové SG ale předpokládají možné holubičí komentáře ze strany americké centrální banky. Stav americké ekonomiky se oproti zářijovému zasedání mírně zhoršil, což může Fed reflektovat ve zprávě ze zasedání. Pokud k tomu dojde, je pravděpodobné oslabení dolaru proti euru (a ostatním měnám).

Regionální měny v úterý oslabily

Středoevropské měny včera proti euru svorně oslabovaly. Koruna si proti pondělní hodnotě odepisovala dvě desetiny procenta, když se posunula k úrovni 25,77 CZK/EUR. Forint ztrácel téměř půl procenta, když se kurz HUF/EUR vyhoupl nad hranici 294. Zlotý oslaboval zhruba stejně jako koruna, tedy o dvě desetiny procenta.

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík se v úterý zveřejněném rozhovoru pro Bloomberg vyjádřil pro zahájení devizových intervencí centrální banky proti koruně. Podle Tomšíka jsou intervence zapotřebí pro návrat inflace k dvouprocentnímu cíli ČNB, protože ekonomika samotná žádné inflační tlaky negeneruje. Jak jsme uvedli v naší poslední čtvrtletní zprávě, očekáváme pro rok 2014 zpomalení meziroční inflace na 0,1 %, přičemž na začátku příštího roku bychom se měli dočkat dokonce poklesu spotřebitelských cen. Včera ještě promluvil člen bankovní rady Kamil Janáček, který naopak intervence připustil jen za předpokladu, že by deflace trvala několik měsíců, a za hrozby návratu recese do české ekonomiky. Janáček navíc varoval před možným šokem, které by intervence (především jejich ukončení) mohly do české ekonomiky přinést. Intervencím, a právě tomuto potenciálnímu šoku, by se Janáček chtěl vyhnout právě i navzdory krátce trvajícímu poklesu cen.

Komentáře centrálních bankéřů nevnímáme jako překvapivé. Vladimír Tomšík už delší dobu stojí na straně zastánců intervencí, naopak Kamil Janáček patří k jestřábům v ČNB. Zajímavý je rozhodně jejich postoj k náznakům výrazného zpomalení inflace v příštím roce, či dokonce námi předpokládaného poklesu cen na začátku roku 2014. Jak tuto skutečnost uchopí celá bankovní rada, bude pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro rozhodování o spuštění devizových intervencí na zasedání v příštím týdnu. Náš výhled však stále předpokládá, že intervence ČNB schválí jen při výskytu opravdových (dlouhodobějších) deflačních tendencí, což zatím v české ekonomice nepozorujeme.

legislativni_zmeny_21

Maďarská centrální banka (MNB) na včerejším zasedání v souladu s očekáváním snížila svoji klíčovou sazbu o 20 bb na nové historické minimum 3,40 %. Kurzu forintu navíc neprospělo, že MNB signalizovala pokračování snižování sazeb z důvodu neuspokojivého výhledu pro inflace i vývoj v reálné ekonomice.

Dnes nebudou v regionu zveřejněny žádné makroekonomické indikátory. Můžeme se však dočkat dalších vystoupení českých centrálních bankéřů před zasedáním bankovní rady v příštím týdnu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).