Hlavní navigace

Dnes se na burze začínají obchodovat akcie nové společnosti

Josef Němý

Od dnešního dne se budou na hlavním trhu na Burze cenných papírů Praha obchodovat akcie nové společnosti.

Doba čtení: 1 minuta

Hlavní události

Ode dneška se budou na BCPP obchodovat akcie společnosti Borealis Exploration Limited

V pátek jsme vydali aktualizaci analýzy společnosti NWR; akcie doporučujeme prodat s cílovou cenou 28 Kč

Evropské burzy by dnes měly otevřít poklesem

Dnes budou z makroekonomických ukazatelů zveřejněny údaje o průmyslové produkci z Francie a Itálie

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy v pátek po údajích z trhu práce vzrostly o více než 1 %, protože pozitivně překvapil počet nových pracovních míst v USA. Rostly prakticky všechny sektory kromě telekomunikací; z jednotlivých titulů se dařilo např. akciím obchodního řetězce Wal-Mart poté, co firma schválila odkup vlastních akcií za 15 miliard dolarů.

Americký optimismus se přesunul i na většinu asijských trhů. Zhruba o 5 % vyletěly japonské indexy díky zprávě, že tamní vládní penzijní fond bude prodávat dluhopisy, aby mohl nakoupit více akcií. K tomu se přidalo i oslabení jenu, což podpořilo akcie exportérů jako jsou např. automobilky Toyota (+9 %) a Mazda Motor (+11 %).

dan_z_prijmu

Borealis Exploration Limited

Ode dneška se budou na Burze cenných papírů Praha obchodovat akcie společnosti Borealis Exploration Limited, a to na hlavním trhu Prime Market. Původním předmětem činnosti firmy založené v roce 1968 byl průzkum nerostných surovin. Následná expanze vedla k vytvoření celé skupiny firem, která se zaměřuje na vyhledávání a podporu vývoje nových technologií. Borealis Exploration Limited je na pražskou burzu uváděna formou tzv. technického listingu, tj. společnost neupisuje žádné nové akcie.

Podle našeho názoru bude tato nová emise pro většinu českých investorů nezajímavá. V USA je obchodní aktivita s tímto titulem velmi malá, tržní kapitalizace firmy je pouhých 55 mil. USD (zhruba 1 mld. Kč), což je několikanásobně méně než velikost posledního nováčka na pražské burze, společnosti Tatry Mountain Resorts. Firma Borealis Exploration Limited je navíc dlouhodobě ve ztrátě, takže zřejmě půjde vyloženě o spekulativní investici.

Našli jste v článku chybu?