Hlavní navigace

Dnes končí dvoudenní zasedání polské centrální banky

2. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V bankovní radě panuje konsenzus, že by úrokové sazby měly zůstat na stávající úrovní 1,5 %. Někteří členové bankovní rady však nevylučují, že by v následujících měsících mohli sazby ještě mírně snížit.

Zprávy a události

Index mapující náladu ve zpracovatelském průmyslu (ISM manufacturing) ve Spojených státech v listopadu poklesl na 48,6 bodu (konsenzus 50,5 bodu). PMI index z oblasti zpracovatelského průmyslu vzrostl v listopadu na 52,8 bodu (konsenzus 52,6 bodu).

Finální PMI index z oblasti zpracovatelského průmyslu za celou eurozónu v listopadu stagnoval na úrovni 52,8 bodu (konsenzus 52,8 bodu). Německý PMI index byl revidován směrem nahoru na 52,9 bodu (konsenzus 52,6 bodu). Španělský PMI překvapil růstem na 53,1 bodu (konsenzus 51,7 bodu), italský index si polepšil na 54,9 bodu (konsenzus 54,2 bodu).

Německá míra nezaměstnanosti v listopadu poklesla na 6,3 %, historicky nejnižší hodnotu (konsenzus 6,4 %).

V České republice si index PMI v listopadu připsal ve srovnání s říjnovým výsledkem dvě desetiny na 54,2 bodu (konsenzus 54,4 bodu), maďarský PMI vzrostl o 0,9 bodu na 56,2 bodu, polský naopak jednu desetinu ztratil na 52,1 bodu (konsenzus 52,6 bodu).

Nervozita před čtvrtečním zasedáním ECB bude stoupat

Během úterního obchodování se euro vůči dolaru opatrně tlačilo směrem nahoru. PMI indexy z oblasti zpracovatelského průmyslu v Itálii a ve Španělsku dopadly lépe, než se čekalo, pozitivně překvapila i německá nezaměstnanost, která poklesla o jednu desetinu procenta na 6,3 %. Euro si tak vůči dolaru připsalo zhruba 0,5 %, když posílilo zpět nad úroveň 1,06 USD/EUR.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ADP report z trhu práce

Podle ekonomů SG bylo v listopadu vytvořeno 205 tisíc nových pracovních míst. Pokud se tato prognóza naplní, mohl by dobře dopadnout i páteční nejdůležitější report Nonfarm Payrolls a stvrdit tak očekávání prosincového zvýšení úrokových sazeb (16. – 17. prosince). Další dílek do skládanky by mohlo přinést i dnešní vystoupení šéfky amerického Fedu Jellenové před Ekonomickým klubem ve Washingtonu.

V eurozóně dnes bude zveřejněn odhad listopadové inflace

Ta by si měla díky vyšším cenám pohonných hmot a stabilním cenám potravin o jednu desetinu polepšit na 0,2 % y/y. Jádrová inflace by měla naopak o desetinu poklesnout na 1,0 % y/y. Na kurz eura však dnešní indikátory pravděpodobně příliš velký vliv mít nebudou. Na trhu bude stoupat nervozita ze čtvrtečního zasedání ECB. Rizikem je spíše to, že by ECB byla ve svých opatřeních měkčí, než trh očekává, což by mohlo vést ke krátkodobému posílení eura vůči dolaru.

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

V celém regionu byly včera zveřejněny listopadové indikátory PMI z průmyslu. Regionální měny však z jejich slušných hodnot mnoho nevytěžily. Polský zlotý i maďarský forint během úterního obchodování ztratily shodně 0,1 %. Polský zlotý oslabil na 4,27 PLN/EUR, maďarský forint na 311 HUF/EUR), přičemž česká koruna se jako již tradičně pohybovala ve svém dvouhaléřovém pásmu (27,02 – 27,04 CZK/EUR).

Na domácí půdě byl včera zveřejněn výsledek státního rozpočtu za listopad

Ten jen mírně prohloubil svůj schodek na 29,5 miliard korun z říjnových 29,1 miliard. Bližší pohled na výdajovou stranu však ukazuje, že stát se ke konci roku snaží co nejvíce utrácet. Od hlubšího schodku ho zachránil pouze vyšší příliv peněz z fondů EU a také dobrá výkonnost domácí ekonomiky, která se promítá do nárůstu daňových příjmů. Odhadujeme, že za celý letošní rok by měl schodek státního rozpočtu dosáhnout přibližně 50 miliard korun. Poměr schodku veřejných financí k HDP by tak měl pohybovat kolem 1,8 %, což představuje jen minimální zlepšení oproti loňským 1,9 % HDP.

skoleni_29_6

Dnes končí dvoudenní zasedání polské centrální banky

To však podle analytiků SG žádné překvapení nepřinese. V bankovní radě panuje konsenzus, že by úrokové sazby měly zůstat na stávající úrovní 1,5 %. Někteří členové bankovní rady však nevylučují, že by v následujících měsících mohli sazby ještě mírně snížit. V České republice bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání centrální banky, na kterém ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1,35 %. S největší pravděpodobností dnes čeká regionální měny poklidný den. Stejně jako zbytek finančních trhů budou vyčkávat na čtvrtek, kdy zasedá Evropská centrální banka.

Česká swapová výnosová křivka včera zůstala beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).